Záber severokórejskej televízie. Pchjongjang včera usporiadal veľkolepé oslavy na počesť boja proti imperializmu.
FOTO – REUTERS
Vojnový stav podľa KĽDR priniesla rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN a sankcie, ktoré z nej vyplývajú. Zároveň pohrozila „nemilosrdným úderom“, ak bude narušená jej zvrchovanosť. Ide o prvú reakciu severokórejského režimu na opatrenia OSN po prvej jadrovej skúške KĽDR z minulého týždňa.
Na mieste, kde sa odohral minulý týždeň prvý jadrový pokus, zaregistrovali americké špionážne satelity zvýšený pohyb nákladných áut. Mohlo by to znamenať, že sa KĽDR pripravuje na uskutočnenie druhého jadrového pokusu. Túto možnosť nevylúčil ani ruský minister obrany Sergej Ivanov. Pred ďalším testom varovali včera komunistický režim Spojené štáty aj Európska únia.
Vzorky vzduchu podľa amerických laboratórií potvrdili, že Severná Kórea jadrový pokus skutočne spravila a neblufovala. Denník New York Times napísal, že Severná Kórea pri pokuse pravdepodobne použila plutónium, a nie uránium.
Čínski colníci na základe sankcií začali prísnejšie kontrolovať tovar do KĽDR a opúšťajúci jej územie. Peking oznámil, že bude rezolúciu OSN dôsledne uplatňovať.
Pchjongjang spustil „vojnu nadávok“
„Masový vrah horší než Hitler,“ „politický imbecil“, „gangstri“. Slovnými obratmi a nadávkami častuje Severná Kórea predstaviteľov iných krajín v spore o jej jadrový program.
Mánia pomáhať si urážkami používanými pred polstoročím v časoch stalinizmu je súčasťou severokórejskej diplomacie. Uplatňuje ju zvlášť počas najväčších kríz. Pomocou tohto slovníka charakterizoval komunistický režim najnovšiu rezolúciu OSN, ktorá vyhlasuje KĽDR sankcie za jadrovú skúšku. Sú to vraj „gangsterské metódy“.
Táto hra slov je určená najmä pre vnútrokórejské potreby. V júli americkej šéfke diplomacie Condoleezze Riceovej udelili prívlastok „politický imbecil“. Ministerka totiž označila Pchjongjang za nezodpovedný, keď reagovala na sedem júlových testov severokórejských rakiet.
KĽDR má so Spojenými štátmi značne napäté vzťahy, najmä od zvolenia Georgea Busha za prezidenta. Bush tiež nelenil a označil severokórejského komunistického diktátora Kim Čong-ila za „tyrana“ a „pygmeja“, to druhé pre jeho nízku postavu a minimálny politický vplyv na medzinárodnej scéne.
Rozhodnutie Washingtonu zaradiť KĽDR v roku 2002 na zoznam „osi zla“ oživilo propagandistický zápal. V novembri 2003 označila tlačová agentúra KCNA amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda za „masového vraha horšieho než Hitler“ a za „fašistického tyrana“.
Verbálne hromy–blesky komunistického režimu však nesmerujú len proti USA. „Japonsko leští čižmy svojho amerického pána,“ napísala agentúra KCNA potom, ako Tokio prijalo sankcie proti KĽDR.
(čtk/afp)