Jeden z najkrajších meštianskych domov, tzv. Ámonovský, je zničený. Mesto sa ho rozhodlo predať. Nový majiteľ by mal zabezpečiť rodinám s nájomnou zmluvou náhradné ubytovanie. Dom je známy aj tým, že v nike objektu bola kedysi umiestnená jedna z najkrajších gotických sôch na Slovensku .
FOTO – autorka
KREMNICA - Kremnické mestské zastupiteľstvo rozhodlo o predaji dvoch historicky cenných objektov. Renesančno-barokový Ámonovský dom aj poľovnícky „zelený dom“ obývajú sociálne slabé rodiny.
Tie nemajú prostriedky na záchranu objektov, ktoré už roky chátrajú. Zachrániť ich môže iba solventný vlastník. Mesto zaviazalo nového majiteľa, aby rodinám zabezpečil náhradné ubytovanie. Horšie to bude s nájomníkmi bytov, ktorí tu žili bez nájomnej zmluvy alebo za nájom dlhodobo neplatili. Ocitnú sa bez trvalého nájmu, radnica chce situáciu riešiť výstavbou sociálnych bytov nižšieho štandardu.
Podľa primátora mesta Miroslava Nárožného sú oba domy problémom, lebo mesto na rozsiahle opravy nemá prostriedky. Môžu sa stať zároveň časovanou bombou, lebo ich technický stav je veľmi zlý. Napríklad v Ámonovskom dome rozobrali nájomníci na kúrenie nielen hodnotné drevené kazetové stropy, ale poškodené sú aj krovy.
V zimných mesiacoch hrozí, že by sa strecha mohla prevaliť. Ešte horšia je situácia v poľovníckom dome, ktorý nájomníci neudržiavajú vôbec. V bytoch, kde je prihlásená jedna rodina, žijú dve-tri rodiny súčasne. Hodnota domov je pritom vysoká, na ich záchranu však treba nemalé prostriedky.
Problém s domami majú Kremničania ešte z obdobia socializmu, keď neprispôsobivé rodiny dostávali ubytovanie práve v cenných starých objektoch.
Mesto chce situáciu neplatičov a sociálne slabých rodín riešiť výstavbou bytov nižšieho štandardu v prímestskej lokalite Sypáreň. Vyrásť by tu malo desať bytových jednotiek, výstavbu však zatiaľ brzdia nevyrovnané pozemky. Patria fondu národného majetku, od ktorého by ich chcelo mesto získať.
„Existuje možnosť, že pozemky priamo pod domami môžu byť na mesto prevedené zdarma, zvyšné by sme odkúpili,“ hovorí primátor Nárožný.
Mesto chce začať s projektom sociálnych bytov čo najskôr, stavať by sa mali s pomocou štátneho príspevku.
Problémom môže byť, že obyvatelia z blízkosti Sypárne už spísali proti výstavbe sociálnych bytov petíciu. „Snažíme sa ľudí presviedčať, že výstavba takýchto bytov je nevyhnutná a práve táto lokalita je na výstavbu najvhodnejšia,“ konštatuje primátor Miroslav Nárožný.
Ľudia sa obávajú predovšetkým krádeží v záhradách a nárastu kriminality. Mesto to chce eliminovať zvýšeným monitoringom mestskej polície v tejto lokalite.