Expremiér sa chce takýmto spôsobom zapojiť do rozpravy o návrhu KDH, ktoré sa po piaty raz pokúsi presadiť zrušenie Mečiarových amnestií. Rozprava by sa mala začať dnes alebo zajtra. Vzhľadom na postoj parlamentných strán k tejto otázke je však jasné, že amnestie parlament nezruší.
"Hovoria, že to (amnestie - pozn. red.) bránilo vyšetreniu úmrtia Róberta Remiáša, tak treba povedať pravdu po prvý raz a verejne, čo v konaní s výnimkou politickej oblasti bránilo riadnemu vyšetreniu smrti Róberta Remiáša," povedal Mečiar SME. Na otázku, čo teda zabránilo vyšetreniu, odpovedal, že "tie skutočnosti rozvediem, bude to trošku dlhší príhovor".
Predseda HZDS si myslí, že zrušenie amnestií je právny nezmysel, keďže by ústavný zákon od KDH vlastne umožnil stíhanie námestníka riaditeľa SIS Jaroslava Svěchotu, ktorý už nežije.
Mečiar chce tiež v rozprave povedať, "čo je a nie je morálne" v súvislosti s prípadom. Podľa poslanca a exministra spravodlivosti Daniela Lipšica z KDH je návrh jeho strany zrejme posledným pokusom v tomto volebnom období zrušiť amnestie, ktoré vyhlásil premiér Mečiar ako úradujúci prezident v roku 1998 pomocou ústavného zákona.
"Nemalo by zmysel to podávať znovu, keď už to raz neprejde, ale je potrebné a dôležité, aby sa každý poslanec tohto parlamentu jasne hlasovaním vyjadril, či chce dať priechod spravodlivosti, alebo nie," povedal.
Podľa Lipšica sa však KDH nesnažilo získať pre tento návrh podporu opozície. Poslanec KDH Vladimír Palko to zdôvodnil "notorickou známosťou" amnestií. "My sme v minulosti rokovali veľakrát, myslím si, že každý vie, o čo ide, nechceme sa už nikomu prosiť," povedal. Palko si však na rozdiel od Lipšica predsa len myslí, že by sa KDH mohlo rozhodnúť takýto návrh opäť v tomto volebnom období podať.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj povedal, že KDH ide s návrhom "hlavou proti múru". Zrušenie amnestií by podľa neho bolo retroaktívne, a preto ho nepodporia. Poslanci Smeru väčšinou argumentujú tým, že Mečiarove amnestie boli v súlade s vtedajšími zákonmi.
Návrh KDH sa týka nielen amnestií súvisiacich s únosom Michala Kováča mladšieho, ale aj vyšetrovania zmareného referenda z mája 1997. KDH ho zdôvodňuje tým, že Mečiar ako zastupujúci prezident vtedy "nezohľadňoval záujmy občanov ani zachovávanie a obhajobu ústavy", a svojimi rozhodnutiami "negatívne zasiahol do prirodzenej spravodlivosti a slušnosti v práve a zneužil právo".
KDH sa podobný návrh neúspešne pokúšalo presadiť v parlamente dvakrát v roku 2000 a potom v rokoch 2002 a 2005.
Súčasný návrh okrem KDH podporia poslanci z SDKÚ a SMK.
Poslanci posunuli desať návrhov noviel
BRATISLAVA - Poslanci parlamentu včera posunuli do druhého čítania 10 legislatívnych návrhov:
* novelu zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, ktorá presúva financovanie neštátnych základných umeleckých škôl a školských zariadení na samosprávu,
* novely zákona o azyle a o pobyte cudzincov. Cudzinci, ktorí nezískajú azyl, budú môcť získať doplnkovú ochranu. Tá sa bude vzťahovať na tých, ktorým v krajine pôvodu hrozí vážne bezprávie,
* novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa, o príspevku rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí, alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá. Od budúceho roka by sa podľa nej mal zvýšiť príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa na 11 000 korún, čo spolu s príspevkom pri narodení bude predstavovať sumu 15 460 korún,
* novely zákonov o Obchodnom zákonníku, o obchodnom registri, o cestnej doprave, o elektronickom výbere mýta, o pravidelnej kontrole kotlov a klimatizačných zariadení a o tovare a technológiách dvojakého použitia. (tasr)