V Tvrdošíne je primátorom poslanec parlamentu za SNS Ivan Šaško, ktorý stojí na čele mesta už od roku 1985. Kandiduje aj tentoraz. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Mestská volebná komisia v Tvrdošíne nezaregistrovala nezávislého kandidáta na primátora Petra Sojčáka, pretože podľa nej nesplnil zákonné podmienky. Sojčák by sa tak nemohol zúčastniť na decembrových komunálnych voľbách. So sťažnosťou sa preto obrátil na Okresný súd v Dolnom Kubíne, svojich práv sa chce domáhať aj na Ústavnom súde.
Nezávislí kandidáti na primátorov, starostov i poslancov potrebujú na účasť vo voľbách získať určitý počet podpisov voličov podľa veľkosti sídla. V Tvrdošíne je to najmenej 200 podpisov. Sojčák volebnej komisii odovzdal hárky s 232 podpismi. Komisia však v podrobnom niekoľkostranovom rozhodnutí spochybnila údaje o 65 voličoch a Sojčákovi uznala len 167 podpisov.
"Pre nedostatočný počet podpísaných voličov sme kandidáta nezaregistrovali," povedal predseda mestskej volebnej komisie Ján Ferenčík.
Komisia neuznala podpisy 46 voličov, pretože pri nich "nie je uvedený presný trvalý pobyt" a 19 podpisov vyhodnotila ako "nevlastnoručné". Podľa Ferenčíka viacerí voliči pri názve ulice nemali uvedené súpisné číslo domu, ale len orientačné číslo.
"Nie je možné vynechávať súpisné číslo a zamieňať ho za orientačné," tvrdí. "Naviac pri posudzovaní ďalších sporných podpisov, ktoré boli porovnávané s nám dostupnými dokladmi, bolo zistené, že nie sú totožné s podpismi na petícii."
Podľa Sojčáka však ide o účelové rozhodnutie komisie. "Súpisné čísla domov ľudia neuvádzajú takmer nikde, aj na bytovkách sú napísané orientačné čísla. Pravosť podpisov navyše nikto neoveroval priamo u ľudí," tvrdí.
Podľa zapisovateľa miestnej volebnej komisie v bratislavskej mestskej časti Petržalka právnika Augustína Roháčka súpisné čísla na petíciách potrebné nie sú. "Vychádzame z predtlačených tlačív, kde sa vyžaduje meno, priezvisko, obec, ulica, číslo domu a podpis. Nevidím dôvod, prečo by mali chýbajúce súpisné čísla znemožniť kandidatúru na primátora," vraví.
Podobný názor má aj zapisovateľ mestskej volebnej komisie v Banskej Bystrici Miroslav Muroň. "Ak je na hárku uvedené orientačné číslo domu, tak je človek identifikovateľný a súpisné číslo nevyžadujeme."
Riaditeľka odboru volieb a referenda ministerstva vnútra Lívia Škultétyová považuje rozhodnutie tvrdošínskej volebnej komisie za nadštandardne precíznu prácu. "Dali si na tom veľmi záležať," hovorí. Na takéto rozhodnutie má podľa nej komisia právo a "posúdiť jeho právoplatnosť bude musieť súd".
V Tvrdošíne znovu kandiduje poslanec parlamentu za SNS Ivan Šaško, ktorý stojí na čele mesta už od roku 1985.
(mp)