Kolízia vo vzduchu môže prerásť do kolízie medzi Čínou a USA

V nedeľu sa vo vzduchu nešťastne zrazili dve lietadlá: čínska stíhačka a americké výzvedné lietadlo EP-3. Podľa Pekingu sú na vine Američania. Ich stroj sa vraj nečakane otočil a narazil do jednej z dvoch stíhačiek. Washington tvrdí, že pravdepodobne ...


Mapa - TASR/AP




Americké dievčatko na trojkolke prechádza pred budovou americkej ambasády v Pekingu okolo čínskeho policajta. V rohu výzvedné lietadlo EP-3.



FOTO - REUTERS

V nedeľu sa vo vzduchu nešťastne zrazili dve lietadlá: čínska stíhačka a americké výzvedné lietadlo EP-3. Podľa Pekingu sú na vine Američania. Ich stroj sa vraj nečakane otočil a narazil do jednej z dvoch stíhačiek. Washington tvrdí, že pravdepodobne išlo o náhodu a stíhačka sa zachytila o krídlo ich lietadla. Čínske stíhačky vraj v poslednom čase lietajú až príliš riskantne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dokonalá nezhoda. K tej sa v poslednom čase približujú aj vzájomné vzťahy. Postup čínskych predstaviteľov „je pre nás nevysvetliteľný a neprijateľný“, povedal nahnevaný americký veľvyslanec v Pekingu admirál Joseph Prueher. „Doteraz nám neumožnili prístup ani k posádke, ani k lietadlu,“ vysvetlil.

Do lietadla nemajú vstupovať

Američania Číňanov dôrazne upozorňujú, aby do poškodeného lietadla nevstupovali. Ide o veľa. Vojenské výzvedné lietadlo má na palube techniku, ktorou Američania monitorujú situáciu v čínskom vnútrozemí a nepochybne aj prísne tajné dokumenty. „Ak zoberieme do úvahy všetko to špionážne vybavenie na palube, je to pre Spojené štáty pohroma,“ povedal podľa agentúry Reuters americký letecký poradca v Hongkongu Jim Eckes.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci západní analytici sa zhodujú, že kolízia vo vzduchu má potenciál, aby prerástla do kolízie medzi dvoma krajinami. K nehode totiž došlo v najnevhodnejšej chvíli. V týchto dňoch sa musí nový prezident George W. Bush rozhodnúť, či predá Taiwanu zbrane a radary. Peking s tým nesúhlasí a je vraj ochotný urobiť takmer všetko pre to, aby predaju zabránil.

Ide o protiraketovú obranu

Spor má dve roviny. Čína neuznáva Taiwan za suverénny štát. Každý kontakt na medzinárodnej úrovni je tak veľmi háklivou záležitosťou. Tentoraz je však jadro problému inde: Peking sa obáva, že ak Washington predá odštiepeneckej ostrovnej republike radarový systém Aegis, urobí prvý krok k vybudovaniu protiraketového obranného systému. Ten je momentálne jedným z najvýraznejších zdrojov napätia medzi Spojenými štátmi a ostatným svetom na čele s Ruskom a Čínou.

SkryťVypnúť reklamu

Bates Gill, šéf Centra pre politické štúdie severovýchodnej Ázie v renomovanom Brookings Institute tvrdí, že čím dlhšie bude Peking posádku zadržiavať, tým viac bude rásť napätie a Bush sa bude dostávať pod rastúci domáci tlak. To by mohlo výrazne skomplikovať jeho rozhodovanie pri predaji zbraní a radarov.

Po otvorenej kríze pred dvoma rokmi sa čínsko-americké vzťahy na chvíľu upokojili. Počas bombardovania Belehradu v máji roku 1999 zhodili Američania nešťastnou náhodou bombu aj na čínsku ambasádu a zabili jej troch pracovníkov. V Číne to vyvolalo masové protiamerické demonštrácie. V posledných mesiacoch napätie opäť rastie. Číňania zadržali dvoch amerických akademikov a jedného obvinili zo špionáže.

Bush nie je Clinton

Od nástupu prezidenta Busha sa Číňania akoby „hecovali“ do agresívnejšieho prístupu. Bush od začiatku naznačuje, že bude k svetu pristupovať prísnejšie ako jeho predchodca Bill Clinton. V kríze pripomínajúcej studenú vojnu sa ocitol Washington vo vzťahu k Moskve. Teraz hrozí podobný scenár aj v Pekingu. Bush už neoznačuje Čínu za strategického partnera, ale skôr za súpera. Navyše chce budovať spomínaný raketový obranný systém. Aj preto sa Čína snaží odpovedať a v úsilí nerozhnevať si svojich ľudí chce odpovedať tvrdo.

SkryťVypnúť reklamu

„Čínski generáli a jastrabi spomedzi poradcov prezidenta Ťiang Ce-mina odporučili prezidentovi, aby voči Washingtonu pritvrdil,“ povedal pre CNN vysoko postavený zdroj z čínskej armády.

MATÚŠ KOSTOLNÝ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 455
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 097
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 661
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 030
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 088
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 735
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 562
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu