Štefan Hríb (vľavo) s hercom Mariánom Labudom na diskusnom večeri počas hudobného festivalu Pohoda. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Vládne strany stále otvorenejšie kritizujú spravodajstvo a publicistiku v STV. Poslancovi HZDS sa nepáči Pod lampou, podpredsedníčka SNS poučuje moderátorku, čo sa má pýtať a minister kultúry za Smer zasa očakáva pozitívnejšie správy o svojej strane. Kritika sa zostruje v čase blížiacej sa voľby nového generálneho riaditeľa STV.
Poslanec Ján Kovarčík (HZDS) si na včera zaplatil v agentúre zverejnenie vyhlásenia, v ktorom píše, že HZDS očakáva od nového riaditeľa STV hodnotnú alternatívu komerčným televíziám a že sa skvalitnia spravodajské a publicistické relácie. "Diskusné relácie STV sú neraz tendenčné a neobjektívne, čo pramení z ideového prepojenia niektorých tvorcov týchto relácií s politikmi súčasnej opozície," napísal Kovarčík. Ako príklad uviedol reláciu Pod lampou, "ktorej tvorcovia len s ťažkosťami zakrývajú nenávisť k predstaviteľom súčasnej vládnej koalície".
Podpredseda Rady STV Peter Malec aj štatutár STV Branislav Zahradník toto vyhlásenie označili za nie najšťastnejšie. Podľa nich by bolo dobré, ak by práve počas voľby riaditeľa politici nezasahovali svojimi vyhláseniami do voľby.
"Politika by mala ísť bokom," povedal Zahradník. "Vyhlásenia politických strán bývajú väčšinou nešťastné a Rada STV bola zvolená, aby zvolila riaditeľa a nie celkom chápem, prečo práve v procese voľby riaditeľa sa vydávajú takéto vyhlásenia," reagoval Malec.
Malec nevidí v relácii Pod lampou veľký problém. "Mám niektoré výhrady k moderátorovi Štefanovi Hríbovi - niekedy k jeho jednostrannosti a niekedy k tomu, že reprezentuje komerčný týždenník Týždeň, ale reláciu Pod lampou považujem za jednu z najlepších," povedal. Zahradník pripomína, že priestor na sťažnosti majú politici na licenčnej rade, ktorá dosiaľ neoznačila spravodajské relácie za neobjektívne. "Relácia Pod lampou má svojho diváka a nie je to jednostranná relácia," povedal.
Podľa slov autora a moderátora relácie Pod lampou Štefana Hríba sa v relácii venujú domácej politike len výnimočné. "Občasné tvrdenia o jej neobjektívnosti zaznievajú z takých protichodných názorových skupín, že sú skôr potvrdením opaku. A nenávisť nepociťujeme naozaj k nikomu," povedal Hríb pre SME k obvineniam Kovarčíka.
Minister kultúry Marek Maďarič (Smer) sa v relácii Nočné dialógy v Slovenskom rozhlase posťažoval, že médiá sú "skôr na strane pravice a my jednoducho na to možno aj doplácame". Maďarič sa podľa svojich slov usiluje, aby verejnoprávne médiá boli silné, aby v nich bola aj "inými opatreniami" zaručená nezávislosť, aby vytvorili dostatočný priestor aj na iné názory, ktoré "možno dnes nezaznievajú v tom mediálnom priestore tak, ako by mali".
V nedeľu zasa podpredsedníčka SNS Anna Belousovová v živej diskusii na STV obvinila moderátorku z cenzúry a potom ju poúčala, čo sa môže alebo nemôže pýtať. "Pani redaktorka, ja protestujem, aby ste sústavne nedávali do podvedomia spájanie SNS s extrémizmom a skutočne na pôde verejnoprávnej televízie vás žiadam, aby ste to viackrát neopakovali a si to nedovoľovali," povedala Belousovová.
Spravodajstvo STV podrobil nedávno kritike i premiér Robert Fico. Neurobil to však verejne, ale telefonicky vyčítal šéfredaktorovi Rolandovi Kyškovi, že sa mu nepáčila správa o jeho návšteve v Taliansku. Kyška to zverejnil, hovorkyňa premiéra Silvia Glendová nato publikovala platenú agentúrnu správu o tom, že Kyška dezinterpretuje a zavádza a že ide o "politicky motivovaný útok na premiéra".
Riaditeľa začnú voliť dnes
BRATISLAVA - Rada STV dnes vypočuje posledných piatich z 26 prihlásených kandidátov na post riaditeľa. Po vypočutí bude prvé kolo hlasovania.
Na zvolenie potrebuje kandidát minimálne 10 hlasov členov rady. Ak taký počet nezíska nikto, do druhého kola postupujú tí, ktorí získali minimálne tri hlasy. Rada má 15 členov, no hlasovať môžu len štrnásti, lebo predseda rady Miroslav Kollár tiež kandiduje.
Do voľby je prihlásený pravdepodobne projekt jej bývalého riaditeľa Milana Materáka. Prišiel s ním Viliam Štrelinger, ktorý ako jeden z 26 kandidátov predstúpil včera pred Radu STV. "Projekt Viliama Štrelingera je takmer identický s projektom Milana Materáka, s ktorým sa prihlásil minulý rok do voľby generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu," povedal SME podpredseda Rady STV Peter Malec. "Štrelinger len vymenil okruhy rozhlasové, ale všetko bolo rovnaké," povedal.
Štrelinger tvrdil, že projekt chystal sám, a až na otázku Maleca povedal, že na projekte spolupracoval s Materákom.
S Materákom sa nám včera nepodarilo spojiť.
(hr)