Sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK hovorí, že doteraz u občanov nemal nikto z politikov vyššiu dôveru. Podľa Haulíka kritika Fica a jeho vlády pôsobí skôr opačne a pomáha mu. Podobný názor neoficiálne vyslovili aj niektorí politici Smeru.
Fico svoj úspech nechcel hodnotiť. Jeho hovorkyňa Silvia Glendová povedala, že predseda vlády nebude komentovať prieskumy verejnej mienky, ani v prípade, ak sú priaznivé.
Z opozičných politikov sa najlepšie umiestnil na šiestom mieste s takmer 11 percentami líder SMK Béla Bugár. Prieskumy nepovažuje "za konské preteky", vníma ich však ako istý signál.
Podľa Bugára fakt, že dôveryhodnosť Fica je obrovská, svedčí len o tom, že ľudia veria prísľubom novej vlády. "Chvíľu to takto bude, kým bude z čoho rozdávať," mieni Bugár. Dodal, že pre premiéra neexistuje občan a sústreďuje sa skôr na získavanie vlastných voličov.
Pre politikov je v prieskumoch jednoduchšia opozičná pozícia, kým vládni politici musia tvoriť a prijímať aj nepopulárne rozhodnutia. Zatiaľ sa to však v prieskumoch neprejavilo, lebo vláda prijímala skôr populárne opatrenia.
Fico spolu s Mečiarom patrili medzi najdôveryhodnejších aj po sto dňoch druhej Dzurindovej vlády v roku 2003. Fico mal vtedy podporu necelých 27 percent. Haulík hovorí, že teraz sú súčasní vládni politici ešte stále vnímaní akoby v opozičnej polohe, lebo zmena vlády nastala len pred niečo vyše sto dňami. Navyše, pred štyrmi rokmi sa Dzurindova vláda takmer znovu zopakovala. V prvej desiatke najdôveryhodnejších politikov chýba zástupca KDH. Na jedenástom mieste sa umiestnil poslanec KDH Daniel Lipšic s tesným náskokom pred lídrom Pavlom Hrušovským.
Sociológ hovorí, že je to obraz hlbokej krízy v KDH, čo sa muselo prejaviť aj v hodnotení verejnosti. Preto ak chcú kresťanskí demokrati zohrávať významnejšiu úlohu na politickej scéne, musia pristúpiť k výraznejším zmenám vo svojej politike, čo nepôjde ani bez zmien v personálnom zložení ich hnutia, myslí si.
Na rozdiel od preferencií strán je dôvera v politikov citlivejšia na rôzne zmeny a býva menej stabilná. "Súvisí to tiež s tým, že opozícia nemá nejakú ponuku, ktorou by oslovovala verejnosť okrem toho, že do istej miery začala kritizovať kroky vládnej koalície," povedal Haulík. Podľa neho by "osobné skóre" lídrov strán v prieskumoch malo byť tiež dôležitým ukazovateľom, či si dobre počínajú a či ťahajú stranu smerom dopredu, alebo ku dnu.
Haulík si zároveň myslí, že mnohí ľudia u nás nemajú celkom konzistentnú predstavu o tom, čo vlastne obsahuje pojem dôvera k politikom.
Dôležitú úlohu zohrávajú v prístupe k politikom emócie a ľudia nemajú ani kompletné informácie o vnútropolitickom dianí. Rovnako je dôležité, ako často sa politik ocitá v médiách a ako v nich reaguje.