FOTO |
V zahraničí môžete zarobiť aj za nekvalifikovanú prácu často viac ako doma. Platí to však len vtedy, ak dobre poznáte svoje práva. "Sprostredkujeme prácu v oblasti služieb - krajiny EÚ." Ak odpoviete na takýto inzerát, môžete sa stať hlavnou postavou dokumentu z nasledujúcim scenárom.
Doma zaplatíte peknú sumu za sprostredkovanie práce v sklade v Anglicku. Na letisku v Londýne vás čaká pracovník anglickej agentúry. Odvezie vás do ubytovne a povie, aby ste čakali, že sa vám o deň - dva ozve. Čakáte a nič. Za cestu a ubytovanie ste zaplatili z vlastného vrecka i keď ste ešte nič nezarobili. A už ani nezarobíte.
Podľa Igora Kňazovického z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny je takýchto prípadov dosť. "Nevieme povedať koľko, ľudia sa na nás obracajú len zriedka. Asi je to vrodená obava Slovákov, aby si nenarobili opletačky," hovorí Kňazovický.
Veľmi často sa stáva aj to, že ľudia dostanú inú alebo menej platenú prácu, ako im doma sľubovali. A oni radšej oplačú investované peniaze a povedia si: už to nikdy nebudem skúšať.
Keby sa však sťažovali na príslušnýuch úradoch, mohli by sa aspoň v niektorých prípadoch domôcť nápravy. (gal)