Elektrické stĺpy sú obľúbeným miestom na hniezdenie bocianov. Foto - Adriána Lelovská |
"V prírode je veľa vzácneho, stačí si len sadnúť, mlčať a pozorovať," poúča nás RNDr. Andrej Stollmann, ornitológ na dôchodku. Vďaka jeho pedagogickým skúsenostiam nám dokáže lepšie odhaliť podstatu ochrany prírody. Berie nás na prechádzku po okolí kolárovského lodného mlyna.
Ešte sme ani nevyrazili a už nás upozorňuje na spev slávika, pretože "dobrý ornitológ spozná vtákov podľa hlasu". Vydávame sa na cestu popri bývalom bagrovisku - technocenóze - ktoré bolo vyhĺbené pred štyridsiatimi rokmi. Zem sa využila na stavbu hrádzí. V tomto čase sa totiž blízky Váh a Malý Dunaj vyliali z koryta a zaplavili tretinu Žitného ostrova vrátane Kolárova. Teraz je technocenóza zaplnená vodou a od prírodného jazera je na nerozoznanie. Žije tu 24 druhov rýb, obojživelníky i vzácna vydra riečna. Všade naokolo pozorujeme topole a vŕby, stromy typické pre lužné lesy. Pokračujeme na ceste po hrádzi a jediné, čo nám prekáža, sú všadeprítomné dotieravé komáre.
Ako sa naša prechádzka blíži ku koncu, pán Stollmann začína rozprávať o bocianoch, ktoré sa k nám v apríli vracajú z Juhoafrickej republiky. Prekonávajú 9000-kilometrovú vzdialenosť cez Balkán, Turecko a Egypt, na rozdiel od bocianov žijúcich napríklad v Nemecku, ktorých západná trasa je len 5- až 6000 kilometrov. Bocian biely patrí medzi chránené živočíchy, hniezdi v blízkosti ľudských obydlí a na Slovensku ich žije približne tisíc párov. Na znáške troch až štyroch vajec sedia obaja rodičia približne 35 dní.
Výchova trvá 2 mesiace, mladé bociany zásobujú potravou tvorenou obojživelníkmi, malými hlodavcami a hmyzom. Ďalej sa dozvedáme, že vyškolení členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody označujú bociany krúžkami alebo najnovšie vysielačkami. Populácia bocianov stagnuje, 80 percent mláďat totiž do roka zahynie. Medzi príčiny patrí lov bocianov v Afrike, náraz na elektrické vedenie alebo používanie chemikálií. V dôsledku hystérie okolo vtáčej chrípky a nedostatočnej informovanosti obyvateľstva ľudia ničili bocianie hniezda. Nielenže sa tak pripravili o šťastie, čo podľa ľudovej povery bociany prinášajú, ale aj ohrozili tento živočíšny druh.
Petra Demová, Dávid Kovačic,
Simeon Krošlák, Adriána Lelovská