ILUSTRAČNÉ FOTO SME – MIRKA CIBULKOVÁ |
árast cien by mal kopírovať výšku inflácie, nemal by teda prevýšiť 5 percent. „Nepôjde však o plošné zvyšovanie cien. Bude to závisieť od kategórie áut,“ povedal Lelkes.
Priemerné ceny poistného na Slovensku v posledných dvoch rokoch klesali. Predpísané poistné v povinnom zmluvnom poistení dosiahlo v roku 2004 zhruba 11 miliárd korún, tento rok sa odhaduje niečo vyše 9 miliárd.
Za dva roky sa trh prepadol o dve miliardy korún. Rástli však náklady na poistné plnenie, ako aj cena práce a ceny náhradných dielcov. Zvýšil sa aj počet poistených vozidiel.
Problémom je najmä deficit z minulých období
Podľa šéfa Slovenskej kancelárie poisťovateľov Imricha Feketeho je ich okolo 1,74 milióna. Ich počet sa medziročne zvýšil o 5 percent. Ceny servisov na opravy áut narástli podľa Kooperativy medziročne o 10 až 15 percent, za dva roky je to aj o 30 percent.
Najväčší hráč na trhu, Allianz-Slovenská poisťovňa, nedávno informoval, že ceny poistenia dospeli na úroveň, na ktorej zrejme zotrvajú aj v ďalšom roku.
„Trh sa vyvíja celý rok pomerne stabilne,“ povedal podpredseda predstavenstva Allianz-Slovenskej poisťovne Marek Jankovič. Podľa generálneho riaditeľa Wüstenrot poisťovne Siegfrieda Fatziho spoločnosť tento rok ceny neznižovala, „čo pre rok 2007 znamená, že nebudeme musieť zvyšovať poistné“.
Poisťovne sa však zhodujú, že výšku cien výrazne ovplyvňuje deficit, ktorý vznikol ešte v časoch, keď na zákonné poistenie mala monopol bývalá Slovenská poisťovňa. Výška deficitu sa momentálne odhaduje na 5,5 miliardy korún. Zahŕňa škody spôsobené do roku 2001, ktoré ešte neboli vyplatené. Problémom v minulosti boli príliš nízke ceny poistného aj to, že sa rezervy na škody nevytvárali od začiatku.
Poisťovne odvedú tento rok kancelárii na krytie tohto deficitu asi 800 miliónov korún. Podľa Feketeho to ani v ďalšom roku nebude nižšia suma. Okrem toho poisťovne odvádzajú 8 percent ročne z predpísaného poistného na záchranný systém.
Cenové vojny ku koncu roka však podľa poisťovní nebudú vznikať, lebo stále menej ľudí má splatnosť poistky k 1. januáru.
Šéf Českej poisťovne Slovensko Antonín Nekvinda však odhaduje, že poistných zmlúv uzatvorených na kalendárny rok je stále takmer 70 percent.
Autor: of