Povedal to včera generálny riaditeľ OSN Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) Jacques Diouf. Práve včera bol Svetový deň výživy, ktorý si každý rok 16. októbra pripomínajú členské krajiny OSN. Pri tejto príležitosti v rámci boja proti hladu vyzval Diofa na zvýšenie investícií do poľnohospodárstva, súkromných aj verejných. Najviac ho znepokojuje pokles vládnych výdavkov za posledných dvadsať rokov.
Zahraničná pomoc pre poľnohospodárstvo a vidiecky rozvoj klesla z priemerných 9 miliárd dolárov začiatkom 80. rokov na necelých 5 miliárd dolárov koncom 90. rokov. „Rastie miera verejných investícií v poľnohospodárstve, ale ich efektívnejšie využitie je absolútne nevyhnutné,“ povedal.
Na Svetovom potravinovom summite v roku 2002 si štáty dali za hlavný cieľ zníženie hladu vo svete o polovicu do roku 2015. Až 70 percent ľudí trpiacich podvýživou žije pritom na vidieku. „Práve to sú najzásadnejšie oblasti na zabezpečenie potravín a zamestnania, lebo obrábanie zeme vedie k rozkvetu agropodnikov, ktoré platia dane a pomáhajú budovať vidiecke školy a cesty,“ povedal Diofa. Rozvoj poľnohospodárstva je podľa neho prvým krokom k dlhodobému udržateľnému ekonomickému rastu.
Téma Svetového dňa výživy pre rok 2006 odráža prioritu „investovania do poľnohospodárstva pre potravinovú bezpečnosť tak, aby svet profitoval.“ FAO, ktorá rozdelila viac ako 80 miliárd dolárov na agroprojekty 165 členským štátom za 40 rokov, dnes presadzuje „výhodné partnerstvá“ medzi súkromným a verejným sektorom. Výpočty odborníkov uvádzajú, že situáciu by dokázalo zmeniť už 80 dolárov ročne na jednu hladujúcu rodinu.