je charakteristická najmä pre kaštiele, zámky
a sakrálne budovy.
Tam sa v minulosti najčastejšie používali náročné štukatúry, niekedy kombinované
aj s nástennými maľbami. V značnej miere
sa však používali
aj pri výzdobe bohatších mestských či vidieckych obydlí.
Viete si však predstaviť takúto výzdobu vo svojom byte? V uplynulých desaťročiach sa tieto prvky nevyužívali, pretože interiér aj exteriér bežných stavieb bol prísne zameraný na účelnosť. Dnes sa však takéto úpravy opäť objavujú - podľa odborníkov najmä ako súčasť výzdoby niektorých vidieckych domov. Návrat tejto techniky môže byť príjemným pripomenutím tradície úpravy interiéru.
Štukatúra - teda plastická ornamentálna výzdoba z malty alebo sadry - môže spolu s rôznym technickým spracovaním plôch stien, štukou, stĺpmi, okennými výklenkami a ďalšími architektonickými prvkami ozvláštniť charakter miestnosti. Môže byť rovnako funkčná ako aj dekoratívna. Pravda, ak vkusne a s citom využijeme efekt charakteristického prepojenia priestorovo-tvarovej a svetelno-iluzívnej zložky. V spolupôsobení s vhodnou farebnou a povrchovou úpravou a zaujímavým osvetlením môžeme dosiahnuť neopakovateľnú atmosféru.
Štukou a štukatúrou sa dajú urobiť aj "kozmetické" úpravy v interiéri. Štukovými prvkami, opracovaním stien špachtľovou technikou a využitím techniky jednoduchých profilov môžeme prekryť napríklad nerovnosti stropov a stien, esteticky zakryť vyústenie technických zariadení a technologické otvory.
Pomocou roziet, líšt, garniží spolu s kazetovými stropmi môžeme vytvoriť v miestnosti nečakané svetelné efekty.
Ako základný materiál sa používa najmä sadra, ale niekedy aj z polystyrénu vytvorený reliéf vzorky, ktorý sa potom povrchovo upraví ušľachtilými omietkovinami, ktoré sú zväčša založené na báze ekologických prírodných materiálov ako sú mramorové múčky, špeciálne piesky a vápna. Pre exteriéry sú vhodnejšie betónové zmesi, kamenné a keramické prvky.
Odborníci neodporúčajú robiť takéto zásahy do interiéru v novostavbách, pretože sa predpokladá, že stavba ešte bude "pracovať", a to sa môže prejaviť aj na poškodení štukatúry. Do budov, ktoré sú dlhodobo vystavené pôsobeniu vlhkosti, sa tento druh výzdoby tiež nehodí - veľmi rýchlo by podliehal skaze.
Ak by ste to so štukatúrou chceli vo svojom dome alebo byte skúsiť, urobte si najprv čo najlepšiu predstavu o celkovom vyznení takejto výzdoby a pri kombinovaní jednotlivých prvkov voľte radšej jednoduchšie a triezvejšie varianty. A ako vždy - poraďte sa s odborníkom. Solídnych štukatérskych firiem je na našom trhu málo, ale spolupráca so zručným remeselníkom - štukatérom vás vyjde určite lacnejšie ako dodatočné opravy.
MARIANNA HANDZOVÁ
FOTO - (gal)