Humanitárne organizácie sa obávajú, že sankcie proti KĽDR zhoršia zásobovanie potravinami na tamojšom vidieku.
FOTO – REUTERS
. Čína už dala najavo, že niektoré opatrenia, ktoré rezolúcia odporúča, nechce realizovať.
Rezolúcia navrhnutá Spojenými štátmi vyzýva všetky krajiny, aby zabránili KĽDR v obchode s materiálmi, ktoré by mohla využiť pri svojom jadrovom programe. Vzťahuje sa však aj na tanky, bojové lode, lietadlá, rakety a dovoz luxusného tovaru. Severokórejským osobám a firmám činným vo vývoji jadrových zbraní majú byť zmrazené účty. Tovar smerujúci do KĽDR na lodiach by mal podliehať prísnej kontrole.
Podľa textu Severná Kórea jadrovou skúškou ohrozila „medzinárodný mier a bezpečnosť“. KĽDR sa má zdržať ďalších jadrových testov, zbaviť sa atómových zbraní a vrátiť sa k šesťstranným rozhovorom, ktoré pred rokom opustila.
Veľvyslanec KĽDR pri OSN Pak Kil-jon rezolúciu okamžite napadol. Označil ju za gangsterský akt. Spojeným štátom pohrozil, že ďalšie stupňovanie tlaku na svoju krajinu budú v Pchjongjangu považovať za vyhlásenie vojny. OSN obvinil z politiky „dvojakých štandardov“, lebo organizácia „nedokáže povedať jediné zlé slovo Spojeným štátom“, ktoré sa „vyhrážajú KĽDR preventívnym jadrovým útokom“.
Pôvodný návrh rezolúcie Washington niekoľkokrát upravoval po námietkach Moskvy a Pekingu. Na ich žiadosť v ňom nie je ani zmienka o použití vojenskej sily.
Ich postoj bol oproti ostatným stálym členom BR zdržanlivejší aj po prijatí sankcií. Rusko vyzdvihuje údajnú ochotu KĽDR vrátiť sa k šesťstranným rokovaniam. Jeho jadrový vyjednávač Alexander Alexejev sa snaží sprostredkovať diplomatické rokovania medzi Pchjongjangom, Soulom a Pekingom. Čína dala najavo, že niektoré odporúčania rezolúcie realizovať nemieni. Vláda v Pekingu sa zrejme stále obáva kolapsu režimu v Pchjongjangu a následného zaplavenia pohraničných oblastí severokórejskými utečencami. Práve postoj Ruska a Číny bude pre úspešnosť sankcií kľúčový.
Opačný postoj naopak zastáva ďalší kórejský sused - Japonsko. Premiér Šinzó Abe včera vyhlásil, že jeho krajina uvažuje o rozšírení už v piatok prijatých vlastných sankcií proti KĽDR. Ozývajú sa aj hlasy požadujúce, aby Japonsko prehodnotilo svoj jadrový program.
Humanitárne organizácie zaoberajúce sa dodávkami potravín do KĽDR neskrývali po prijatí rezolúcie rozpaky. Podľa nich môže ohroziť tisíce Severokórejčanov, ktorých nie je tamojší režim schopný uživiť.
Stále pritom panujú pochybnosti o pravdivosti severokórejského oznámenia o uskutočnení testu. V sobotu Spojené štáty síce oznámili, že ich lietadlá zaznamenali nad miestom pokusu zvýšenú rádioaktivitu, Japonci a Juhokórejčania však podobné údaje nezaregistrovali.
Autor: ma