Aké sú pocity politika, ktorý sa po šesťročnej pauze vracia?
"Politiku som mal rád a mám ju rád vo všetkých jej podobách, pozitívnych i negatívnych. Mám radosť, že sa vraciam do predsedníctva KDH a že budem mať možnosť účinnejšie sa podieľať na formulovaní politiky hnutia."
V roku 2000, keď ste sa rozhodli venovať povolaniu advokáta, ste sa vyjadrili, že svoju úlohu ste splnili a politiku prenechávate iným. Aký je hlavný dôvod návratu?
"Oproti roku 2000 sa zmenili spoločenské podmienky na Slovensku. Svojím odchodom z politických funkcií som s politikou neskončil. Naďalej som sa verejne a slobodne vyjadroval k zásadným veciam. Utvrdil som sa v niektorých názoroch, takže dnes by už o nich nemal nikto pochybovať. Priznávam, čiastočne ma k rozhodnutiu priviedli aj názorové rozdiely, ktoré v KDH vznikli po predčasných parlamentných voľbách."
Nemáte pocit, že niektorí slovenskí politici, ktorí pôsobia vo funkciách nepretržite od roku 1989, sú "vyhorení" a mali by si tiež dať aspoň pauzu?
"Neviem. A keby som aj vedel, asi by som sa k tomu nevyjadril. No z literatúry a z dejín poznám tri podoby odchodu a návratu do politickej funkcie. Keď cár Ivan Hrozný necítil dostatočnú podporu, povedal, že končí a utiahol sa do kláštora. Bojari ho presvedčili, že by mal naďalej vládnuť, že ho potrebujú. Vrátil sa na cársky trón a vyvraždil odporcov... Podľa ruských bylín, keď bohatier Iľja Muromec v boji zoslabol, zišiel z koňa a zo zeme načerpal silu, aby mohol pokračovať v boji. Nuž a tretia podoba pochádza od Karla Marxa. Podľa neho sa dejiny odohrávajú dvakrát. Prvýkrát ako dráma, druhýkrát ako komédia. Dúfam, že môj návrat do predsedníctva KDH nebude historickou komédiou..."
Ktorá zo spomínaných podôb návratu je vám najbližšia?
"Tuším, že najskôr návrat Iľju Muromca..."
Pred šiestimi rokmi ste sa vyjadrili, že odchádzate, aby vaše kritické postoje, napríklad k členstvu Slovenska v NATO či invázii USA do Iraku, nepoškodili KDH. Slovensko je v NATO, oficiálne podporilo útok na Irak. Čo sa teda z vášho pohľadu zmenilo?
"Svoje postoje k týmto i ďalším otázkam som nezmenil. Myslím si, že vývoj udalostí od môjho odchodu až dodnes ich len potvrdil."
Akým smerom by sa mala podľa vás uberať politika KDH?
"Vychádzam z toho, že politika nie je pokračovaním náboženstva. Nestačí, aby sa KDH hlásilo k nejakým náboženským pravdám, ktoré v náboženstve a v teológii platia. Politika by mala mať vlastné definície právd. KDH by malo vychádzať práve z politických definícií právd."
Po voľbách došlo v KDH k dramatickému názorovému konfliktu. Z funkcií podpredsedov odišli Daniel Lipšic, Vladimír Palko a Rudolf Bauer, členstva v predsedníctve sa vzdal František Mikloško. Predsedovi Hrušovskému vyčítajú servilný postoj voči Smeru, s ktorým bol ochotný rokovať o vytvorení koalície.
"KDH ponúkalo Smeru koalíciu s SMK. A ja to nepovažujem za chybu. Keby bol Smer prijal tento návrh, dnes by nemal problémy s eurosocialistami a nemyslím si, že by mal problémy s realizáciou svojho volebného programu. Bola to chyba Smeru, nie KDH, že túto ponuku neprijal."
Ktorá skupina je vám názorovo bližšia - Hrušovského či okolo Palka a Lipšica?
Urobil by som chybu, keby som to povedal. Tým by som si sťažil situáciu, pretože ja chcem obidve tieto skupiny zblížiť. Myslím si, že názorové rozdiely medzi nimi nie sú až také dramatické, aby sa nedali prekonať."