Rozhodlo až druhé kolo, v ktorom Čarnogurského predbehol krajský predseda hnutia z Banskej Bystrice Peter Muránsky s 55 hlasmi.
Čarnogurský prešiel ako druhý s 54 hlasmi, keď porazil krajského predsedu z Prešova Pavla Tarcalu, ktorý dostal 53 hlasov.
"Je mi trochu smutno, že ho zvolili až v druhom kole rozdielom jediného hlasu. Stále síce hovoríme o hodnotovej politike, ale teraz sa ukázalo, že pred hodnotou, akú predstavuje Ján Čarnogurský, radšej uprednostníme lobistické naháňanie hlasov v prospech jednotlivých kandidátov," hovorí spoluzakladateľ KDH a Čarnogurského priateľ z disentu František Mikloško. Vladimír Palko dokonca hovoril, že KDH hrozil "mravný rozvrat".
"Kto chcel uspieť, musel získať nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. Bolo dohromady sedem kandidátov, takže druhé kolo sa dalo očakávať," povedal Čarnogurský. "Je úplne prirodzené, že krajské štruktúry sa snažili do predsedníctva presadiť krajských predsedov. Taká je politika."
V prvom kole žiadny kandidát nedostal nadpolovičnú väčšinu hlasov 97 členov rady. Každý člen rady vyberal dvoch kandidátov.
Predseda hnutia Pavol Hrušovský považuje za najdôležitejší výsledok sobotňajšieho zasadnutia, že predsedníctvo KDH je po zvolení Čarnogurského a Muránskeho kompletné.
Čarnogurský má stále autoritu v KDH a má šancu posilniť si ju, mieni politológ Grigorij Mesežnikov.
"V KDH však počas jeho neprítomnosti vo vedúcich štruktúrach zrejme nastali isté zmeny. Pomer síl je asi menej priaznivý v jeho prospech," dodal. Čarnogurského podľa Mesežnikova stále vnímajú ako človeka blízkeho ľuďom okolo Vladimíra Palka, ktorí v poslednom období z predsedníctva KDH odišli. Sám predpokladá, že bývalý líder KDH sa pokúsi premostiť terajšie vedenie a skupinu, ktorá odišla, a ktorá tiež požíva istú autoritu.
Pripustil, že príchod Čarnogurského povedie k istému zmiereniu, ale "môže aj posilňovať konfliktné prvky vnútri KDH".
Do aktívnej politiky sa Ján Čarnogurský vracia po šiestich rokoch, lebo podľa neho už pominuli dôvody, prečo z nej odišiel. Chce prispieť k zmierneniu napätia v hnutí, ktoré vzniklo po predčasných parlamentných voľbách.
"Chcel by som využiť všetky svoje politické a odborné skúsenosti na to, aby KDH dokázalo ešte lepšie ako doteraz identifikovať potreby ľudí a spoločnosti, aby ich dokázalo dokonale sformulovať, prezentovať a presadzovať. Jednoducho, aby z KDH vyžarovala sila, ktorá je v politike rozhodujúca," povedal.
Prioritou KDH, ktoré sa po voľbách ocitlo v opozícii, bude "viac ako kedykoľvek predtým" politika solidarity, píše sa vo vyhlásení Rady KDH.
Vo vyhlásení, ktoré Rada KDH prijala v sobotu v Košiciach, sa okrem iného píše, že hnutie sa pri presadzovaní solidarity ako kresťanskej hodnoty, "nebráni zmysluplnej spolupráci s politickými stranami, ktoré takúto politiku chcú podporovať a rozumejú jej".
Rada vyzvala všetkých poslancov, aby podporili deklaráciu o daňovej zvrchovanosti Slovenska, ktorú predkladá KDH. "Považujeme ju za životne dôležitú pre ďalší pozitívny vývoj podnikateľského prostredia na Slovensku," zdôraznil predseda KDH Pavol Hrušovský.
KDH hodnotilo aj svoju predvolebnú kampaň a príčiny svojho neuspokojivého volebného výsledku. Podľa Hrušovského dôvodom mohla byť málo nápaditá kampaň a neschopnosť zrozumiteľne prezentovať volebný program.
Niektorí členovia rady si myslia, že KDH zaskočila rýchlosť, akou sa na predčasné voľby muselo pripraviť.
V blížiacich sa komunálnych voľbách bude mať KDH asi 4000 kandidátov na primátorov, starostov a poslancov zastupiteľstiev.
Povedali o návrate Čarnogurského
František Mikloško, bývalý člen predsedníctva: "Ako zakladajúci člen je s KDH úzko spojený. Napriek tomu, že posledné roky nebol priamo vo výkonnej politike, pozorne ju sledoval, vyjadroval sa k nej z nadhľadu, ktorý mu nikdy nechýbal. Môže byť pre hnutie len prínosom."
Daniel Lipšic, bývalý podpredseda: "Ján Čarnogurský je jednou najvýraznejších osobností slovenskej politiky. Myslím si, že bude prínosom pre fungovanie predsedníctva KDH. Má ešte stále čo povedať a ja sa teším na to, čo povie. Napriek tomu, že som s ním v mnohých veciach nesúhlasil, vážim si ho ako jedného z mála slovenských štátnikov. Aj keď sme v niektorých otázkach stáli na opačných brehoch, stále bol dôstojným názorovým oponentom, ktorý je vždy ochotný diskutovať."
Mária Sabolová, členka predsedníctva: "Rada zvolila pána Čarnogurského za člena predsedníctva a ja to akceptujem. Myslím si, že svojimi nápadmi a víziami bude tak ako doteraz aj naďalej prínosom pre celé hnutie."
Peter Bobula, člen predsedníctva: "Ján Čarnogurský je pán politik, pre mňa je symbolom boja za slobodu v totalitnom režime. Som presvedčený, že bude pre predsedníctvo prínosom." (sen)
Autor: MIKULÁŠ JESENSKÝ, sp