|
Komentátori to označili za útok na premiéra Tonyho Blaira. Ten popiera, že prítomnosť zahraničných jednotiek v Iraku radikalizuje moslimských teroristov.
Po mediálnej búrke, ktorú jeho slová vyvolali, vysvetľoval včera Dannatt výroky pre BBC. Uviedol, že mnohé boli vytrhnuté z kontextu, žiadny však nepoprel. Dodal, že skorým stiahnutím nemal na mysli predčasné ukončenie misie v Iraku. Dúfa, že vojakov bude možné postupne stiahnuť v priebehu dvoch až troch rokov. Pre Daily Mail vraj nepovedal „nič nové“.
Blair zasa vyhlásil, že s výrokmi náčelníka generálneho štábu súhlasí. „Hovorí to isté, čo vláda. Keď dokončíme našu prácu v Iraku, stiahneme sa,“ povedal Blair s tým, že jednotky nebudú v Iraku dlhšie, ako to bude potrebné.
Generál Dannatt v novinovom rozhovore vyhlásil, že pôsobenie britských jednotiek v Iraku nezhoršuje bezpečnosť len tam, ale aj v Británii a na celom svete. Pripustil síce, že na mnohých miestach sa vďaka ich pôsobeniu situácia zlepšila, podľa neho sú však aj také oblasti, kde prítomnosť vojakov dráždi miestnych obyvateľov, a tí na nich útočia.
Dannatt je vo funkcii šéfa generálneho štábu od augusta. Kritizoval aj americké a britské plány pre povojnový Irak. Ich autori sa podľa neho riadili „viac svojimi želaniami ako rozumom“. Blairovo želanie zaviesť v krajine liberálnu demokraciu označil za „naivné“ a nereálne.
Výroky považuje za správne aj generál Patrick Cordingly, ktorý v roku 1991 velil v Iraku elitným britským jednotkám. Na irackom juhu v okolí mesta Basra pôsobí asi 7-tisíc britských vojakov. Od invázie v roku 2003 ich tam prišlo o život 119.
Autor: ma