Severokórejskí vojaci počas služby na čínskej hranici.
FOTO – SITA/AP
Jeden z najchudobnejších štátov sveta čakajú tvrdé ekonomické sankcie. Američania však vyhoveli Číne i Rusku a najtvrdšie časti návrhu, ktoré pripúšťali aj možnosť vojenského zásahu, vypustili.
Spojené štáty včera informovali, že prvé testy vzduchu získaného lietadlami v blízkosti KĽDR prítomnosť radiácie nepotvrdili. Pochybnosti, či sa pokus uskutočnil, pretrvávajú od prvého dňa.
Juhokórejská vláda oznámila, že ani testy dažďovej vody neukázali nezvyčajnú rádioaktivitu.
Nový americký návrh rezolúcie pre Bezpečnostnú radu OSN označuje vyhlásenie KĽDR o jadrovom pokuse „za zreteľné ohrozenie medzinárodného mieru a bezpečnosti“. Text síce vychádza z článku 7 Charty OSN umožňujúceho použitie sily, počíta však len s nevojenskými krokmi proti Pchjongjangu, ako sú ekonomické sankcie či prerušenie diplomatických stykov.
Dokument požaduje, aby všetky štáty zastavili obchod so zbraňami s KĽDR a ich dovoz, rovnako ako luxusný tovar a technológie potrebné na vývoj jadrových zbraní. Zároveň Severnú Kóreu vyzýva, aby upustila od ďalších testov jadrových zbraní či balistických striel a neodkladne splnila záväzky dohody z roku 2005. V tej KĽDR sľúbila vzdať sa jadrového programu výmenou za dodávky ropy a elektriny a bezpečnostné garancie.
Návrh rezolúcie obsahuje i možnosť kontroly všetkého nákladu smerujúceho do Severnej Kórey či z KĽDR, zmrazenie účtov Pchjongjangu, z ktorých môže byť financovaný jadrový program, alebo zákaz cestovania pre osoby, ktoré tento program podporujú.
KĽDR po oznámení testu vyhlásila, že prípadné uvalenie sankcií na Pchjongjang bude považovať za vyhlásenie vojny, a pohrozila ďalšími jadrovými testmi.
Severná Kórea sa podľa juhokórejskej vlády snaží vyvinúť malé jadrové zbrane, ktoré by mohla umiestniť do diaľkovo riadených rakiet. Technológie však zatiaľ nezískali. Včera to povedal juhokórejský minister obrany Jun Kwang-ung.
Jednostranné opatrenia proti KĽDR včera schválila japonská vláda. Sankcie obsahujú zákaz dovozu severokórejského tovaru do Japonska a severokórejským lodiam zakazujú vstup do prístavov.