Rada Európy nás monitorovať nebude, informoval včera podpredseda Smeru Boris Zala, ktorý sa zúčastnil na rokovaní monitorovacieho výboru rady minulý týždeň. Výbor podľa neho dospel k záveru, že "nie je na Slovensku jav vedúci k porušovaniu ľudských práv, práv národnostných menšín a nie je dôvod na začiatok monitorovania Slovenska". FOTO - TASR
Podľa politológa Grigorija Mesežnikova z Inštitútu pre verejné otázky potrvá pozastavenie členstva Smeru v Strane európskych socialistov určite najmenej do konca tohto volebného obdobia, keďže výhradou socialistov je účasť SNS vo vláde. "Fico už nebude operovať tým, že Smer je štandardná sociálnodemokratická strana. Túto argumentáciu jednoducho už nemôže použiť," mieni.
O kontakty s eurosocialistami zrejme neprídu traja europoslanci zo Smeru - Monika Beňová, Miloš Koterec a Vladimír Maňka. Šéf frakcie Martin Schultz totiž Beňovej povedal, že všetci v poslaneckom klube zostanú, a naopak PES s nimi posilní komunikáciu, keďže zostanú jedinými sprostredkovateľmi komunikácie s potrestaným Smerom.
Europoslankyňa za Smer Monika Beňová, ktorá ako jediná kritizovala koalíciu svojej strany s SNS, má však obavy z dosahu obmedzenia zahraničných kontaktov Smeru. "Ide aj o schôdzky predsedov sociálnodemokratických strán, čo sú často aj premiéri jednotlivých vlád. Na nich sa napríklad hovorí o spoločných pozíciách na zásadné európske témy, ktoré sú prezentované na európskych summitoch predsedov vlád a prezidentov, ale aj na jednotlivých ministerských radách," hovorí o účinku trestu Strany európskych socialistov.
Sama si netrúfa odhadnúť, či by mohol mať trest vplyv aj na zahraničnopolitické aktivity slovenského premiéra. "Neviem, do akej miery môže PES odporúčať predsedom dcérskych strán, ktorí sú aj premiérmi a ktorí by mohli predsedu vlády pozvať alebo prísť na návštevu. Viem však, že v čase, keď bol v Rakúsku podobný problém pre účasť Haiderovej strany vo vláde, boli diplomatické vzťahy zmrazené a bilaterálne návštevy do diplomatických vzťahov patria," povedala.
Predseda českej sociálnodemokratickej delegácie v Európskom parlamente Libor Rouček SME povedal, že Smer príde okrem členstva v druhom najväčšom politickom zoskupení v Európe hlavne o možnosť presadzovať svoje záujmy. Rouček však verí, že pozastavenie členstva Smeru v zoskupení nebude mať vplyv na Ficove zahraničné aktivity. "Nie je v nikoho záujme izolovať Slovensko ako krajinu," dodal. Fico by teda podľa Roučka mohol mať otvorené dvere aj k socialistickým predsedom vlád.
Politológ Mesežnikov neočakáva, že by trest mohol mať bezprostredný vplyv na preferencie Smeru. Z dlhodobého hľadiska však dištanc môže na istú časť Ficových voličov zapôsobiť, hovorí.
Štáty Európskej únie s ľavicovými premiérmi
Maďarsko - na čele vlády vedenej Maďarskou socialistickou stranou stojí premiér Ferenc Gyurcsány.
Veľká Británia - labouristickej vláde predsedá Tony Blair.
Španielsko - šéfom vlády je predseda socialistov José Zapatero.
Taliansko - premiérom je predák ľavicovej koalície Romano Prodi.
Portugalsko - vládu vedie socialista José Sócrates.
Litva - na čele vlády je socialista Algirdas Brazauskas.
Krajiny s účasťou ľavice vo vláde
Nemecko - vo vláde vedenej pravicovou kancelárkou Angelou Merkelovou sú aj sociálni demokrati.
Belgicko - vo vláde sú okrem liberálov aj socialisti a zelení.
Fínsko - v koalícii sú okrem stredu a pravice aj sociálni demokrati.
(knm)