Opozičná trojka diskutovala o svojich postojoch aj o politických rivaloch. O rekonštrukcii vlády však reč údajne nebola. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Opozičné parlamentné strany sa včera stretli v plnom počte po prvý raz za vlády Roberta Fica a jeho koalície Smer-HDZS-SNS. Niekdajšie vládne strany priznali, že sú medzi nimi veci, na ktorých sa nezhodnú. Predseda KDH Pavol Hrušovský však za dôležité označil, že sa vôbec stretli.
Na mene spoločného kandidáta na post predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa sa však zástupcovia SDKÚ, KDH a SMK nedohodli ani včera. "Vymenili sme si názory," podotkol predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
SDKÚ presadzuje za šéfa ústavu po nebohom Jánovi Langošovi bývalého riaditeľa SIS Ladislava Pittnera. Ďalší kandidát, riaditeľ archívu ústavu Ladislav Bukovszky by zasa mohol získať podporu SMK a KDH. Jeden z nemenovaných vysokých predstaviteľov opozície si myslí, že napokon sa postoje zblížia. "Pri hlasovaní by sa to malo ukázať," dodal.
Opoziční politici včera diskutovali aj o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu. Tých schváli hlasovaním parlament v dvojnásobnom počte oproti počtu voľných postov a potom z nich vyberie sudcov prezident. Opozícia konštatovala, že spoločným kritériom na výber kandidátov bude odbornosť, reputácia a vecné predpoklady na výkon funkcie. "Prešli sme si zoznam kandidátov a črtá sa množina kandidátov, ktorých by sme mohli aj podporiť," povedal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Opozícia nehovorila o možnej rekonštrukcii vlády. Socialisti v Bruseli totiž žiadajú premiéra Roberta Fica, aby sa zbavil koaličnej SNS Jána Slotu. "To je také hypotetické a neaktuálne," tvrdil Dzurinda. Pozastavenie členstva Smeru v Strane európskych socialistov však Dzurinda označil za Ficovo fiasko. Ako dodal, nepríjemné je to aj pre štát, pretože sa tým oslabuje jeho postavenie v zahraničí.
Na budúci týždeň sa šéf SDKÚ zúčastní na summite Európskej ľudovej strany, na ktorom, ako povedal, "my budeme presadzovať národné a štátne záujmy Slovenska a my ich budeme aj na medzinárodnom poli chrániť".
Na sto dní vlády Smeru, SNS a HZDS má opozícia spoločný pohľad: pozoruje isté diktátorské až boľševické metódy. Znovu sa vytvárajú domáci nepriatelia a hľadajú sa deliace čiary nielen medzi Slovákmi a Maďarmi, ale aj medzi staršou a mladšou generáciou, medzi solventnými a menej solventnými, tvrdil Dzurinda.
Politici sa dohodli, že strany opozície 16. novembra spoločne oslávia výročie pádu komunizmu na Námestí SNP v Bratislave.