BRATISLAVA - Smer a jeho predseda Robet Fico po pozastavení členstva v Strane európskych socialistov (PES) najmenej na desať mesiacov zrejme prídu o väčšinu kontaktov so sociálnymi demokratmi z viacerých krajín Európy.
Podmienkou združenia socialistov v Európskom parlamente je odchod SNS zo slovenskej vládnej koalície. Najväčšiu prekážku pritom vidia v jej predsedovi Jánovi Slotovi.
Smer však zrejme nebude ochotný SNS z koalície vypudiť - aspoň zatiaľ tomu nič nenasvedčuje. Podľa analytikov však potom Smer príde o členstvo v PES najmenej do konca tohto volebného obdobia. "Ficovi sa zrejme prihodí to, čo sa stalo pred piatimi rokmi rakúskemu predsedovi vlády Wolfgangovi Schüsselovi - že bude ostrakizovaný a bude v akejsi karanténe," povedal Ivo Samson zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Poukázal pritom na bývalú rakúsku koalíciu, do ktorej šli pravicoví ľudovci s nacionalistickými slobodnými Jörga Haidera.
Robert Fico teda síce bude premiérom členskej krajiny Európskej únie, podľa Samsona sa však "únia zrejme obmedzí na absolútne nevyhnutný styk s takýmto politikom". Samson pritom nevylučuje ani obmedzenie dvojstranných kontaktov predsedu vlády so socialistickými premiérmi iných krajín, "keďže v tejto frakcii existuje elementárna solidarita" a trest by sa tak minul účinkom.
Podľa Samsona však Slovensko príde aj o to, aby prezentovalo svoju vládu a jej hodnoty na pôde Európskeho parlamentu, aj keď traja poslanci Smeru zrejme zostanú individuálnymi členmi socialistickej frakcie. "Slovensko teraz nebude plnoprávnym členom EÚ," poznamenal.
Smer sa zrejme posunie smerom k nacionalizmu, keďže sa asi nebude cítiť viazaný princípmi PES, mieni politológ Grigorij Mesežnikov. "Už aj teraz sa Smer nacionalizuje, rétorika je oveľa nacionalistickejšia. Smer sa fakticky stal advokátom SNS," dodáva. Aj v dôsledku trestu pre Smer môžu podľa Mesežnikova na Slovensku vzniknúť úvahy o vzniku iných ľavicových strán.