FOTO SME– PAVOL FUNTÁL |
besede, neboli úplné. Denník SME z viacerých zdrojov z polície zistil, že vyšetrovateľom chýbali na vznesenie obvinenia dôkazy.
Pekný prípad
Na začiatku si policajti mysleli, že pôjde o „pekný prípad“. Polícia v decembri 2004 začala trestné stíhanie pre trestné činy založenia zločineckej skupiny, podvodu, zneužitia právomoci verejného činiteľa a sprenevery.
Majetok skrachovaného Kovošrotu totiž skončil v rukách spoločnosti, ktorej konateľom bol ten istý človek, za ktorého vedenia sa Kovošrot dostal do konkurzu - Elemír Tichý. Polícia navyše mala informácie, že iná firma, ktorá sa o majetok prihlásila vo verejnej súťaži ponúkla vyššiu sumu ako firma Krupp Roberta Kaliňáka, a napriek tomu nevyhrala.
Vysoká cena
Väčšinovým vlastníkom Kovošrotu bola firma Elemíra Tichého. V roku 2000 podala sama na seba návrh na konkurz. Polícia skúmala, či na to bol naozaj dôvod a či nešlo len o snahu očistiť majetok od dlhov. Zistila, že konkurz bol reálny. Investičný majetok firmy bol 158 miliónov a hodnota spoločnosti 51 miliónov korún.
Správca konkurznej podstaty Peter Szivós vypísal prvé kolo verejnej súťaže, do ktorej sa prihlásila jediná firma, ktorá ponúkla 51 miliónov. Spoločnosť však nezaplatila zábezpeku, preto správca kolo zrušil a vypísal nové.
Do druhého kola sa už prihlásili dve firmy - Kaliňákova Krupp a piešťanská MP Holding, ktorú zastupoval Jozef Drga. Krupp ponúkal 25 miliónov a MP Holding o päť miliónov viac. A tu nastáva problém. MP Holding opäť nezložila požadovanú zábezpeku. Ak by tak urobila, majetok by získala. „Naopak, spoločnosť Krupp peniaze mala a preverovali sme aj to, či ich mala legálne, a zistili sme, že mali úver,“ povedal SME zdroj blízky vyšetrovaniu.
Drga vyšetrovateľom povedal, že zábezpeku nezložil, pretože sa bál, že konkurz bude zmanipulovaný. Podľa jeho poznatkov bol jediným uchádzačom. Vypovedal, že keď prišiel odovzdať obálku, požiadal pracovníčku u správcu konkurznej podstaty, aby mu na ňu napísala, že je prvý v poradí a keď vypršala časová lehota, tak aj to, že je posledný. Problém je, že obálku nevedel policajtom predložiť, pretože ju stratil.
Pracovníci Kruppu a aj správca konkurznej podstaty naopak vypovedali, že obálku odovzdali v dostatočnej časovej lehote, ale inému pracovníkovi. S Drgom sa denníku SME nepodarilo spojiť.
Vyškrtnutý správca
Krajský súd správcu Szivósa vyškrtol zo zoznamu správcov. Majetok totiž začal predávať o šesť týždňov skôr, ako mu dal na to súd súhlas, čo však nie je trestný čin. Súd tiež zobral na vedomie sťažnosť Drgu a konštatoval, že spôsob preberania obálok nevylučuje, že s nimi mohlo byť manipulované.
V odôvodnení krajského súdu sa však píše aj to, že Szivós o vyškrtnutie požiadal sám v novembri 2001, pretože bol pracovne vyťažený a mal zdravotné problémy. Súd navyše v januári 2002 konštatoval, že ho vyškrtáva, pretože nebol bezúhonný nielen v tomto, ale aj v ďalších prípadoch.
Trestné stíhanie polícia zastavila vo februári tohto roku. Ministrom bol vtedy Martin Pado z SDKÚ.
Kaliňák: Mal som primeraný zisk
Minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že na celom obchode „primerane“ zarobil. „Bola to ťažká práca.“ Nevedel vraj o tom, že by krajský súd vyškrtol správcu zo zoznamu správcov ani o námietke ohľadom odovzdávania obálok.
Na tom, že Elemír Tichý bol predtým konateľom väčšinového vlastníka Kovošrotu a po konkurze sa objavil v holandskej firme, ktorá majetok získala, nevidí nič zvláštne. „Konateľ nevyjadruje vlastnícky vzťah. Neriadim luxemburskú spoločnosť, neviem na základe čoho sa riadi na trhu. Dôvod, prečo si vybrala pána Tichého, mi je neznámy. Predaj majetku schvaľuje súd a dôležitý je súhlas veriteľov a tí sa veľmi obávali, že k predaju ani nedôjde.“
Palko Kaliňáka naopak obvinil, že buď zbohatol na podozrivom konkurze, alebo pôsobil ako biely kôň na transfer majetku.
(mož)