Pomerne neznámy Júnus výbor oslovil vytrvalým bojom za svet bez chudobných a revolučnou myšlienkou poskytovania malých pôžičiek ľuďom, čo sú v núdzi.
Boj pokračuje
„Je to pre mňa a tiež pre národ veľmi šťastná správa,“ citovala čerstvého laureáta Júnusa agentúra Reuters. Získanie ceny je podľa neho šancou, aby sa boj proti chudobe prostredníctvom pôžičiek chudobným rozbehol ešte intenzívnejšie na celom svete. „Nikde by nemala byť chudoba,“ myslí si Júnus.
Nobelov výber udržal meno laureáta v tajnosti do poslednej chvíle. Pred známymi menami ako Bono z U2 či fínsky vyjednávač Marti Ahtisaari uprednostnili úspešný projekt, ktorý už skutočne funguje. Znižovanie chudoby je podľa členov výboru základom pre mier a demokraciu.
„Každý človek má potenciál a právo na slušný život. Júnus a jeho banka Grámín dokázali, že aj tí najchudobnejší z chudobných sa môžu podieľať na vlastnom rozvoji,“ vysvetľovali svoje rozhodnutie v priamom prenose z Osla.
Pôžičky pre každého
Júnus v jednej z najchudobnejších krajín sveta, v preľudnenom Bangladéši, presadil revolučný bankový systém pre tých, ktorí by v bežných bankách nikdy neuspeli.
Banka Grámín, ktorú profesor ekonomiky Júnus založil pred tridsiatimi rokmi, už požičala najbiednejším viac než miliardu dolárov. Myšlienka požičať peniaze chudobným sa ujala a rozšírila do viacerých menej rozvinutých krajín sveta.
Dedinská banka
Po absolvovaní univerzitného štúdia v Spojených štátoch sa Júnus vrátil v roku 1974 do Bangladéša sužovaného hladomorom a začal hľadať recept, ako proti nemu úspešnej bojovať .
Vynašiel koncept dedinskej banky. Grámín znamená vidiecka. „K nápadu ma priviedla žena vyrábajúca bambusové stoly. Povedala mi, že zarába dve penny denne. Nemohol som tomu uveriť, vyrábala nádherné stoly,“ povedal Júnus dávnejšie v rozhovore pre CNN. Remeselníčka väčšinu zárobku dávala úžerníkovi, ktorý jej požičiaval peniaze a stoly si od nej kupoval za pevnú cenu.
Na cestách vidiekom Júnus zistil, že väčšine by na rozbehnutie slušného života stačili pôžičky v desiatkach dolárov, a tak prišiel s konceptom mikropôžičiek. Od roku 1976 vznikli pobočky banky Grámín v tisícoch bangladéšskych dedinách. „V Taltoli, len hodinu cesty od hlavného mesta Dháky, si v nej požičiava 80 percent obyvateľov,“ všimla si CNN.
Revolučný model zaujal bývalú prvú americkú dámu a senátorku Hillary Clintonovú či mexického prezidenta Vicenta Foxa.
Zo žobráka podnikateľ
Mnohí ľudia v núdzi začali premyslene investovať a z viacerých žobrákov sa stali podnikatelia a ich deti sa dostali do škôl.
Autora nápadu aj banku ocenenie prekvapilo i nadchlo. Cenu v hodnote 10 miliónov švédskych korún si príde prevziať 10. decembra do Osla. „Určite prídem,“ povedal Júnus.