"My ho chceme prijať do konca roka," avizoval včera na medzinárodnom seminári v Trenčianskych Tepliciach riaditeľ Antidopingového výboru Českej republiky Jaroslav Nekola.
Na Slovensku mal byť antidopingový zákon súčasťou zákona o športe - návrh jeho paragrafového znenia mala na stole už minulá vláda, ale nezhodla sa na jeho znení ani v rámci vtedajšej koalície, pričom problémom nebola rozsiahla časť o boji s dopingom. Nová vládna koalícia sa zatiaľ zmohla len na deklarovanie, že o nový zákon o športe má záujem.
Šéfovia nášho Antidopingového výboru, ktorý seminár zorganizoval, ale aj plénum antidopingových komisárov si včera vypočuli skúsenosti susedov. Rakúske sprostredkoval Karlheinz Demel, šéf štátnej komisie pre doping a člen Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). Zákon, ktorý vstúpil do platnosti v júli, pod hrozbou zastavenia alebo krátenia štátnych dotácií núti k spolupráci športové zväzy a sprostredkovane aj všetkých športovcov zaradených do reprezentačných kádrov. "Jeho prijatie urýchlila lyžiarska aféra, ktorá sa rozvírila počas turínskej zimnej olympiády, aj keď sa dopovanie napokon nepotvrdilo," priznal Demel.
"Náš prístup je trochu iný," tvrdí český antidopingový šéf Nekola. "Športovec za žiadnych okolností nebude trestne zodpovedný - nemienime stanovovať ani finančné postihy. Na krátenie dotácií zväzom máme iné zákonné normy. Trestne zodpovední však budú tí, ktorí budú dopingové látky športovcom podávať, prechovávať ich alebo ich predávať."
Česko je v porovnaní s viacerými krajinami popredu v tom, že má arbitrážny orgán, národnú obdobu chýrneho lausannského Športového arbitrážneho dvora. Má podobu rozhodcovskej komisie Českého olympijského výboru. "Rešpektujú ju však aj zväzy neolympijských športov," pripomenul Nekola a dodal: "Veľmi dobrá inštitúcia, vrelo odporúčam." Na jej čele stojí bývalý známy krasokorčuliarsky rozhodca Gerhardt Bubník, povolaním právnik.
Nedávno, po šesťhodinovom pojednávaní, dala komisia ČOV za pravdu Antidopingovému výboru, ktorý napadol benevolentnosť atletického zväzu v prípade šprintéra Lukáša Milu. Ten sa po vyzvaní na dopingový test odvolal na to, že ešte pobeží finále, ale namiesto neho unikol komisárovi, pil veľa tekutín a niekoľkokrát močil, takže analýza mu napokon dokázala stimulant efedrín tesne pod povolenú hranicu. "Jeho správanie plne zodpovedá vzorcu používanému na zahladenie stôp po užití zakázanej látky," konštatoval arbitrážny orgán a Milovi udelil dvojročný dištanc, hoci zväz ho omilostil.
(mo)