Odolnejšie druhy zeleniny, napríklad kaleráb, môžeme nechať na hriadkach aj do novembra. FOTO - IT |
uskladníme do vhodných priestorov, alebo ju konzervujeme.
Podľa lunárneho kalendára sú na zber zeleniny v prípade priaznivého suchého počasia najbližšie najvhodnejšie dni 28. a 29. október, najmä po uschnutí rosy. Po zbere úrody pozberáme všetky rastlinné zvyšky a vhodné skompostujeme. Odolnejšie druhy môžeme nechať na hriadkach ešte aj v novembri (koreňovú zeleninu, kaleráb a iné). Časť úrody ružičkového kelu, kučeravého kelu, čierneho koreňa, petržlenu a póru môže zostať na záhone aj počas mrazov. Plochy uvoľnené po zbere treba pohnojiť, prekypriť prípadne plytko zorať.
V októbri vysádzame morený cesnak, podľa lunárneho kalendára najlepšie 18., 19., 30. a 31. októbra. Strúčiky je vhodné sadiť najmä do novozaloženého jahodoviska (cesnak je ochranou proti háďatku).
Zaobstaráme si zdravé stromčeky a kríky vhodné na vybrané stanovište. Uprednostňujeme pritom odrody, ktoré sú odolné alebo aspoň tolerantné proti nebezpečným chorobám a iným škodlivým činiteľom. Vysádzať môžeme prevažnú časť z druhov ovocných drevín, ale broskyne, marhule, orechy, mandle a černice sa odporúča sadiť až na jar. Pri výbere druhov nezabúdajme ani na vzácne - menej pestované druhy ovocnín. Podľa lunárneho kalendára sú na výsadbu ovocných drevín najvhodnejšie dni 15. až 17. október.
Po skončení zberu hrozna prekypríme pôdu a súčasne ju prihnojíme vhodnými hnojivami v odporúčaných dávkach.
Aj v tomto jesennom období vykonáme viaceré potrebné spôsoby ochrany rastlín pred chorobami a škodlivými činiteľmi, najmä mechanickú a biologickú ochranu. Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.