Zámerne sa vyhýbam bližšiemu spresneniu, či bol Marek Grechuta skôr rockový hudobník alebo naopak šansoniér či spevák stredného prúdu, viac divadelník alebo dokonca popjazzrockový mesiáš. Práve v jeho prípade je totiž akékoľvek škatuľkovanie zbytočné. Bol zo všetkého niečo, nepatril nikam, ale bravúrne si tykal so všetkými žánrami.
Keď sa v šesťdesiatych rokoch počas štúdií zoznámil s ďalším študentom architektúry Janom Kantym Pawluśkiewiczom, možno aj tušil, že architektúra nebude jeho životným osudom. Určite však vtedy ešte nevedel, že ich súbor Anawa a nahrávky, ktoré spolu vytvoria, sa stanú skvostami poľskej hudby. Predovšetkým v poradí druhý, koncepčný album s názvom Korowód (1971), spojil na ploche dlhohrajúcej platne poéziu poľských klasikov a moderné texty M. Grechutu, avantgardnú kompozíciu Mareka Jackowského Widzieć więcej i farebnú minisuitu J. K. Pawluśkiewicza Nowy radosny dzień, hymnickú Świecie nasz, odľahčenú Chodźmy či rozvážnu Ocalić od zapomnienia. A, samozrejme, titulný Korowód.
Keď v roku 1971 Marek Grechuta a Anawa získali s touto skladbou Grand prix na festivale v Opole, nebola dôležitá ani tak cena, ako spontánna reakcia niekoľkotisícového publika, ktoré spievalo nápev ešte po skončení samotnej piesne. Pamätníci spomínajú na toto vystúpenie ako na jeden z najelektrizujúcejších okamihov histórie poľskej populárnej hudby.
S Pawluśkiewiczom sa zišli ešte raz, aby skomponovali a spolu nahrali muzikál Szalona lokomotywa, ďalší z klenotov poľskej hudby aj divadelníctva. A predtým i potom to boli fascinujúce Grechutove výlety do oblastí jazzrocku i filmovej hudby (Magia obłoków), výtvarného umenia (Śpiewające obrazy), detskej piesne i morálky (Dziesięć waźnych słów).
Grechutova tvorba i osobnosť mali presah aj cez hranice. O tom by mohli hovoriť nielen návštevníci koncertov v Austrálii či Spojených štátoch, ale aj Ladislav Kantor, ktorý v sedemdesiatych rokoch pre svoj C&K Vocal upravil Chorovod, či Vladimír Merta, ktorý pretextoval ďalšiu Grechutovu pieseň pod názvom Uchránit od zapomnění: „Po kolika cestách jdeme / tápeme mezi šlápotami / kolikrát se ohlédneme / je nás tolik a jsme sami. / Kolik podpisů a známek / dopisů na rozloučení / než dojdeme k tomu místu / kam teče řeka zapomnění?“
Marek Grechuta zomrel 9. októbra 2006 vo veku nedožitých 61 rokov.
Autor: Miloš Janoušek (Autor je pesničkár a hudobný publicista)