Arméni tlieskajú francúzskemu parlamentu, ktorý chce trestať popieranie arménskej genocídy. Nacionalistický Turci v Ankare proti rovnakému zákonu demonštrujú.
FOTO – TASR/AP
PARÍŽ, ANKARA - Francúzske Národné zhromaždenie včera schválilo kontroverzný návrh zákona, podľa ktorého je popieranie genocídy Arménov Turkami počas prvej svetovej vojny trestné. Porušenie zákona sa môže trestať jedným rokom väzenia a pokutou 45-tisíc eur. Krok hneď tvrdo odsúdila Ankara a spochybnila aj Európska komisia. Parížska vláda sa od neho dištancovala a zdôraznila, že do konečného prijatia návrhu je ešte ďaleko.
Za zákon hlasovalo 106 poslancov, proti bolo deväť. Veľká väčšina z 577 poslancov na rokovaní nebola. Norma dopĺňa zákon z roku 2001, ktorým Francúzsko uznalo masakry Arménov počas prvej svetovej vojny za genocídu. Zákon ešte musí schváliť senát, čo nie je isté. Vláda tvrdí, že zabráni jeho prijatiu.
„Hlasovanie v Paríži je tvrdou ranou pre dlho budované francúzsko-turecké vzťahy,“ uviedlo turecké ministerstvo zahraničia. „Francúzsko týmto návrhom zákona, bohužiaľ, stráca svoje privilegované postavenie u tureckého ľudu,“ dodalo.
Vedenie tureckého parlamentu hovorí o hanebnom a nepriateľskom rozhodnutí proti Turkom. Turecký minister hospodárstva Ali Babacan nevylúčil, že to bude mať pre Francúzsko ekonomické dôsledky. Vláda podľa neho síce nemieni vyzývať na bojkot francúzskeho tovaru, ale usúdil, že sa tak môžu rozhodnúť samotní občania. Francúzsko je piatym najväčším exportérom do Turecka.
Európska komisia z posledného vývoja v Paríži nie je nadšená. Komisár pre rozšírenie únie Olli Rehn vo francúzskom denníku Libération pod titulkom Nezabíjajme dialóg s Tureckom napísal, že ultimáta nie sú riešenia a varoval pred vzbudzovaním vášní.
Návrh zákona vyvolal už predtým dokonca aj nesúhlas Arménov žijúcich v Turecku. Rozporné názory naň boli i na francúzskej politickej scéne, čo môže byť dôvodom veľkej absencie v Národnom zhromaždení.
Mnoho poslancov v debate tvrdilo, že nie je dôvod pristupovať ku genocíde Arménov inak ako ku genocíde, ktorej sa za druhej svetovej vojny dopustili nacisti na Židoch. Popieranie holokaustu je vo Francúzsku všeobecne trestné.
Bežne sa uvádza, že obeťou masakrov, ktorých sa Osmanská ríša na Arménoch dopustila, sa stalo 1,5 milióna ľudí. Turecko tento počet odmieta, rovnako ako termín genocída a proti autorom podobných tvrdení tvrdo vystupuje. Včera schválený zákon navrhla opozičná Socialistická strana. Motivácia predkladateľov nie je jasná. Popieranie genocídy Arménov totiž nebolo vo Francúzsku predmetom verejnej debaty.