„SPP stanovuje cenu plynu pre veľkoodberateľov až nakoniec. Všetky výpadky tržieb, ktoré nastali pri regulácii, si firma vykryje vyššími cenami pre veľkoodberateľov,“ povedal člen predstavenstva zväzu výrobcov tepla Rudolf Pradla.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví reguluje poplatky za distribúciu plynu a cenu plynu pre domácnosti. V oboch položkách plynárom neuzná všetky oprávnené náklady. O to sa im potom znížia tržby. „Celkový balík tržieb, ktorý si SPP naplánoval, však ostane zachovaný. Dochádza len k presunu nákladov tam, kde regulačný úrad nemá dosah,“ tvrdí zväz.
SPP to odmieta: „To je nezmysel. Máme nákladovo orientovanú cenovú politiku, náklady pre maloodberateľov a veľkoodberateľov sú úplne oddelené,“ povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková. Zároveň nechápe, ako by im mohol regulátor schválením nižších poplatkov ubrať z plánovaných tržieb. „Poplatky za distribúciu a prenos schváli úrad naraz. Až potom ich vkladáme do konečných cien všetkých kategórií odberateľov,“ vysvetlila.
Teplári nevedia, o akú cenu žiadať
Výrobcovia tepla musia dokonca októbra nahlásiť na regulačný úrad návrhy cien tepla na rok 2007, ale dodnes nepoznajú nákupnú cenu plynu. Tá tvorí okolo 70 percent z celkovej ceny tepla. „SPP nám ešte nepredložil nové zmluvy na dodávku plynu,“ povedal predseda predstavenstva zväzu teplárov Miroslav Obšívaný.
Plynári zatiaľ nevedia, kedy bude cena plynu pre veľkoodberateľov známa. „Musíme počkať, kým regulačný úrad určí poplatky za distribúciu a prenos,“ povedala Kršáková.
Obšívaný nevylúčil, že by sa od nového roka cena tepla nemusela zvyšovať. „Zatiaľ je trend ceny ropy Brent pozitívny, všetko však závisí od toho, akú cenu plynu nám ponúkne SPP,“ povedal.
Novela je potrebná
Zväz výrobcov tepla zároveň schvaľuje vládou navrhovanú zmenu zákona o regulácii v sieťových odvetviach a vyjadruje sa jednoznačne za reguláciu ceny plynu aj pre veľkoodberateľov. Argumentuje tým, že domácnosť nie je dobre chráneným odberateľom. „Domácnosť pri mesačnej priemernej platbe 140 korún za plyn na varenie je zo zákona chránená. No pri nákladoch 2600 korún za teplo, v ktorých neregulovaná cena plynu predstavuje až 1800 korún, nie je chránená vôbec,“ povedal Obšívaný.
Ďalším argumentom v prospech regulácie všetkých kategórií plynu je podľa neho fakt, že na Slovensku je iba jeden dodávateľ plynu - SPP. Preto zväz chce, aby na dva až tri roky bol plyn regulovaný v celej štruktúre taríf.
Plynári si, naopak, myslia, že takáto regulácia je zlé riešenie. „Ak sa schváli, zastaví sa otváranie trhu. Nijakí obchodníci s plynom sem nebudú chcieť prísť,“ povedala Kršáková.