Na snímke zľava asistent trénera Ladislav Petráš, tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Dušan Galis a druhý asistent Peter Zelenský po zápase s Nemeckom (1:4). FOTO - TASR
Po prehre s Českom (0:3) sa vynorila zaujímavá futbalová otázka. Vyvolá podobný výsledok a najmä potupný výkon s Nemeckom takú silnú vlnu verejného rozhorčenia, že spolu s trénerom Dušanom Galisom zmetie aj vedenie slovenského futbalu? Stalo sa 1:4, no medzitým sa prihodil Wales a prezident zväzu František Laurinec so svojou suitou v kvalifikácii teoreticky stále žije. Novú "stratégiu" si určite rýchlo nájde.
Chyba sa stala už vlani
Základná chyba prebiehajúcej expresne pochovanej kvalifikácie sa stala hneď po skončení tej predchádzajúcej na svetový šampionát v Nemecku. Spočívala v tom, že Laurinec znovu angažoval Dušana Galisa. Akú mal Galis priniesť okysličujúcu víziu do národného tímu? Tým, že oprášil dynamicky hendikepovaného veterána Vargu, pripravil si samovraždu.
Laurinec ani Galis sa nepoučili z nezvládnutej baráže so Španielskom. Šancu storočia zbabrali galisovci v Madride za dvadsať minút. To isté sa o rok zopakovalo v dôležitých zápasoch v Bratislave s Českom a Nemeckom. Do polčasu 0:3, hanebná hra, deprimovaní hráči sa nezmohli ani na to, aby aspoň od zlosti hrýzli trávu. Galis nepripravil mužstvo na dôležité zápasy takticky, psychicky ani teoreticky, ako trochu prekvapujúco hlásil naposledy pred Nemcami. Z mužstva zďaleka nevyťažil, čo v ňom je. Aj keď nemal na výber bohviečo, v prípravných stretnutiach vo Francúzsku a pred rokom doma s Nemeckom sa ukázalo, že istý herný potenciál sme mali, no v rozhodujúcich chvľach ostal nevyužitý.
Šebo urýchlil stratu nervov
Aj bežný fanúšik vetril, že je len otázkou času, kedy v Galisovej náture prevážia dezintegrujúce povahové črty. Urýchlil ich prvý neúspech s Českom a následná nezvládnutá infantilná aféra so Šebom. S pribúdajúcou stratou súdnosti mu ubúdala schopnosť sebareflexie. Galis je typ trénera, ktorý stavia motiváciu kabíny na budovaní obrazu nepriateľa. Od čias federálneho titulu so Slovanom sa mu, žiaľ, neveľmi darilo, navyše bývalému dieťaťu šťasteny prestala ísť karta.
Pred zápasom s Nemeckom sa zaňho písomne postavilo celé mužstvo. Keď aj opomenieme tento samotný čudesný jav, slovenskému tímu nevyšiel psychologický experiment s urazeneckou štartovou polohou Mintála a spol. Ako Nemcom ukážeme, že Slovensko nie je San Maríno a že ich dokonca futbalovo prefackáme. V minulosti impulzívny Galis sa ako socha namiesto zdravej hráčskej vzbury prizeral na ďalší výbuch svojej domácej alibistickej defenzívy.
Tréner si aj v dôsledku arogantnej komunikácie postupne získaval stále viac nepriateľov vo vlastnej krajine, pre ktorú chcel to najlepšie. Zo svojho kedysi slávneho Tehelného poľa odišiel vypískaný so zvesenou hlavou. O chvíľu za ním široko usmiaty šéf Športprogresu Vojtech Miklos. Možno, išlo o úsmev zúfalstva, každopádne sponzorský partner slovenského zväzu vykazuje dlhoročne obdivuhodnú marketingovú životaschopnosť. Čo na tom, že slovenská reprezentácia vyzerá biedne? Peniaze prinesie záujem o Čechov či Nemcov. Tí sú po kolosálnom zisku z tohtoročného svetového šampionátu lukratívnym sústom.
Boss ostáva vysmiaty
Boss Miklos s obľubou zdôvodňuje nekresťanskú cenu vstupného vysokou hodnotou športového produktu reprezentácie. Keby počul aspoň každý stý telefonát nazúrených fanúšikov z Tehelného poľa po prvom polčase, mohol by sa každému postihnutému ospravedlniť doživotným bezplatným volaním u mobilného operátora, ktorý podobne vytrvalo a naivne živí náš ubolený futbal.
Alternatíva, podobne ako v hokeji, však neexistuje. Obetuje sa tréner, štruktúry sa len stiahnu. I keď tentoraz asi o niečo dlhšie než na obligátne tri dni hanby.
Die Welt
"Od rozchodu s Českom trpí futbal v krajine nášho kvalifikačného súpera na choré štruktúry a biedu. Naposledy Slováci prepásli postup na MS 2006. V novembri 2001 vyťukal František Laurinec, prezident zväzu, číslo českého trénera Karla Brücknera. Ten telefonát bol prejavom číreho zúfalstva. Vari v žiadnej inej dlhodobej súťaži v krajinách bývalého východného bloku nenastáva rozmach tak toporne ako v Corgoň lige. Zatiaľ čo v Rusku, Rumunsku či Bulharsku sa devízy z ropného, plynárského či železiarskeho priemyslu priam hrnú do klubov, na Slovensku sú to len lenivé toky."
Galisove opakované zlyhania
Nezvládnutá psychologická príprava. Z hráčov zďaleka nedostal všetko. Nesprávny výber hráčov. Varga s Kozákom nemajú základné lokomočné parametre, ak by sa chceli rovnať s Nemcami. Vargova "kontrola" situácie v úvodnom bežeckom súboji pôsobila deptajúco na celý štadión ako vlastný gól, ešte kým nám ho skutočne strelil Podolski. Znovu defenzívne zloženie s jedným útočníkom na domácom ihrisku. Nenašiel špílmachra. Pri Ballackovej exhibícii bol rozdiel do očí bijúci. Kozák sa dostal k lopte prvýkrát v dvanástej minúte - prihral dozadu. Mintál postupne úplne odišiel. Statická izolovanosť formácií, neexistovalo prelínanie obrany so stredom poľa a útokom. Nenašiel organizátora v obrane, brankár Čontoflaský podliehal panike. Nenašiel typ útočného obrancu, nekorigoval systematický výkonnostný úpadok Ďuricu v reprezentačnom drese. Nezareagoval na stav 0:3 radikálnym striedaním hneď cez prestávku. Nezareagoval na rýchly prvý gól súpera zmenou herného rytmu. Namiesto kontry sme zakrátko inkasovali ďalší a ďalší. Nenašiel viac rýchlostných typov ako Švento. Komunikácia s médiami stupňujúca napätie a nervozitu.