BRATISLAVA - Zásah polície na kvalifikačnom zápase Slovensko - Nemecko proti nemeckým fanúšikom bol podľa prezidenta Policajného zboru Jána Packu žiaduci. "To neboli fanúšikovia, ale grázli, ktorí sa sem prišli pobiť. S takými netreba mať zľutovanie a treba im ukázať najtvrdšie prostriedky, aké pri porušovaní zákona máme," tvrdí Packa.
Nemeckí priaznivci počas zápasu oblievali usporiadateľov pivom, jeden z mladíkov oblial chlapca, ktorý kráčal so zbaleným transparentom po otváracom ceremoniáli od stredového kruhu. Proti nemeckým fanúšikom zasiahli ťažkoodenci a kukláči s obuškami potom, keď v 67. minúte začali demolovať plastové sedadlá a hádzať ich na trávnik medzi usporiadateľov.
Policajti zakročili o poznanie miernejšie aj proti slovenským priaznivcom, ktorí za bránou provokačne roztrhali nemeckú zástavu.
Zásah pokračoval aj po zápase, keď nemecký fanúšik pri odchode zo štadióna napadol policajta a vybil mu zuby. Polícia predviedla na stanicu 42 osôb, útočníka však neodhalila.
Zásahy proti zahraničným fanúšikom sa objavili už aj v minulosti. Problematické boli zápasy reprezentácie s Tureckom, Macedónskom alebo Anglickom.
Polícia pri rizikových zápasoch spolupracuje s kolegami z krajiny súpera. Na stredajšom zápase bolo podľa Packu 13 expertov z Nemecka, "ktorí nás upozornili, že medzi fanúšikmi je aj tvrdé jadro hooligans".
Na Slovensku medzinárodné zápasy zastrešuje Interpol. "Centrum zbiera informácie o príchode rizikových divákov, ich počte, údaje o osobách, ktoré sa už zúčastnili na diváckom násilí," hovorí Marta Bujňáková z Policajného zboru.
Zabezpečenie slovenských štadiónov zo strany usporiadateľov je podľa českého policajného experta na divácke násilie Martina Syneckého neporovnateľne slabšie ako v Čechách. Synecký bol ako expert prizvaný aj na nedávny zápas Slovensko - Česko na Tehelnom poli. "Na zápase bolo asi 120 usporiadateľov, kým u nás na oveľa menej rizikovom zápase s Walesom ich bolo 360," hovorí. Na českých štadiónoch sa podľa neho venuje viac pozornosti aj prevencii. "V posledných rokoch sa zameriavame najmä na infraštruktúru štadiónov, vytváranie bezpečnostných zón, kontroly, usporiadateľskú službu a kamerové systémy," hovorí. Českí policajti podľa neho priamo na zápasoch zasahujú čo najmenej. "Zásah situáciu väčšinou ešte viac vyhrotí, výtržníkov preto sledujeme a odchytávame až po zápase," dodáva. (mp, ju)