Ak chce minister financií znížiť stav úradníkov o 20 percent, o prácu príde približne 8–tisíc ľudí. Tomuto počtu môže zodpovedať skupina futbalových fanúšikov na obrázku.
ILUSTRAČNÉ FOTO – INTERNET
BRATISLAVA - Prvýkrát sa podarilo zostaviť rozpočet s deficitom na úrovni 2,9 percenta. Povedal to včera minister financií Ján Počiatek na prvej tlačovej besede svojho ministerstva.
Štátny rozpočet, ktorý v stredu schválila vláda, predstavuje podľa neho rovnováhu medzi „materiálnym rozvojom a ľudskými hodnotami“. Minister si myslí, že rozpočet zabezpečí stabilný a udržateľný hospodársky rast a priblíži Slovensko k vyspelým krajinám. „Rozpočet bol zostavený tak, aby z neho prosperoval čo najväčší okruh ľudí. Je solidárny, vyvážený a realistický,“ povedal.
Minister chce bojovať proti inflácii s NBS
Strategickým cieľom bolo zavedenie eura v roku 2009, povedal Počiatek. Východiskami pre jeho zostavenie bolo tempo rastu HDP na úrovni 7,1 percenta a inflácia vo výške 3,1 percenta. V deficite je už zarátaný aj vplyv druhého piliera. „Vláda sa chce zodpovedne postaviť voči budúcim generáciám,“ povedal minister. Pokračuje tak v tvrdeniach bývalého ministra financií Ivana Mikloša.
Za najdôležitejšieho partnera označil Počiatek Národnú banku Slovenska (NBS). Tá síce vidí riziká, ale sú to „štandardné riziká“, povedal minister.
„Budeme spoločne bojovať proti narastajúcej inflácii. Ak by to bolo nevyhnutné, sme pripravení obmedzovať spotrebu.“ Ministerstvo sa spolieha aj na pokračujúce zhodnocovanie koruny, ktoré bude zmenšovať tlak na menové reštrikcie. V prípade nečakaných problémov má ministerstvo pripravené záložné varianty v podobe skrytých rezerv, tvrdí minister.
Verejný dlh je na úrovni 31,8 percenta HDP, čo je podľa ministra „výrazné zníženie oproti minulosti“. V tomto roku verejný dlh dosiahol 33,1 percenta. Aby sa dosiahol deficit verejnej správy, ktorý spĺňa maastrichtské kritériá, bude nutné racionalizovať výdavky verejných financií. Minister chce v rámci racionálnych opatrení vylepšiť verejné obstarávanie a rozšíriť informatizáciu, lebo „prostriedky v minulosti neboli využité efektívne“.
Ministerstvo financií pripravuje aj reformu colnej a daňovej správy.
Dividendy z T–Comu sú vraj isté
Minister plánuje prehodnotiť aj fiškálnu decentralizáciu. Má ísť o „centralizáciu v maximálnej možnej miere“. „Plánujeme podrobnú analýzu, aké kompetencie boli presunuté, v akom rozsahu a aká je ich finančná náročnosť,“ povedal minister. Nevedel však povedať, či sa bude vzorec fiškálnej decentralizácie meniť.
Ministerstvo chce dosiahnuť, aby sa v budúcom roku znížil počet pracovníkov v štátnej správe o 20 percent. Ráta sa s tým v rozpočte v roku 2008. To, čo bude s týmito pracovníkmi, ministerstvo neriešilo. „Otázka by mala smerovať na ministerku Tomanovú,“ povedal minister.
V rozpočte sa počíta aj s príjmami z dividend vo výške dve miliardy korún. Dividendy z T-Comu sa pritom nevyplácajú niekoľko rokov. „Mám to odkonzultované s ministrom dopravy. Dividendy by sme mali získať na 90 percent,“ povedal Počiatek.
Budúcoročný rozpočet nepočíta s odškodnením klientov nebankových subjektov, ktoré je aj v programovom vyhlásení vlády. „Konkrétne riešenie ešte neexistuje,“ povedal minister.