hodlia domova podľa koordinátorky projektu Zuzany Šimovej napríklad matkám na materskej umožní pracovať mimo sídla zamestnávateľa a v čase, ktorý im vyhovuje.
Keďže vybavenie domácností počítačom a rýchlym internetom nie je v slovenských podmienkach úplnou samozrejmosťou, E-centrum poskytne teleworkerom techniku a aj opatrovateľskú službu pre ich deti na nevyhnutný čas, keď sa budú venovať práci. Pôjde o prvé praktické testovanie využitia takéhoto telecentra na Slovensku. Vo vyspelých krajinách je bežné. Súčasťou projektu je aj výskum uplatňovania prorodinných opatrení a dodržiavania rovnosti príležitostí vo vybraných podnikoch a organizáciách. Projekt s celkovým rozpočtom 3,4 milióna korún spolufinancuje Európsky sociálny fond a potrvá 21 mesiacov.
V Európe využíva teleworking podľa vlaňajšieho prieskumu Európskej únie v rámci projektu SIBIS v priemere 13 percent produktívnej populácie. V škandinávskych krajinách takto pracuje až pätina ľudí. Stredisko pre štúdium práce a rodiny vlani odhadovalo, že na diaľku cez internet na Slovensku pracujú zhruba dve percentá ľudí. Podľa prieskumu strediska u nás pretrváva nedôvera k teleworkingu. Najmä malé a stredné podniky uprednostňujú, keď majú zamestnancov pod kontrolou. Na druhej strane aj zamestnanci neradi miešajú rodinný a profesionálny život.
Rozvoju teleworkingu bráni aj počítačová gramotnosť a prístup k internetu. Počítače u nás podľa štatistík využíva sotva polovica ľudí. Medzi profesie, kde sa práca na diaľku využíva, najčastejšie patrí žurnalistika, programovanie či vedenie účtovníctva.
Autor: lh