Niektorí ľudia o svojich vkladoch vedia, ale ich nedostanú. Iní by ich mohli dostať, keby o nich vedeli. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
priznať.
V bankách si však klienti môžu vyzdvihnúť zostatok na anonymnej vkladnej knižke či inom type anonymného vkladu už len do konca roka. Banky následne prevedú anonymné vklady na špeciálny účet, ktorý určí ministerstvo financií. Aj po tomto termíne si však ľudia budú môcť vyzdvihnúť zostatky na anonymných vkladoch. Presné pravidlá stanoví do konca roka rezort financií. Definitívne tieto peniaze prepadnú v prospech štátu 1. januára 2012 a stanú sa súčasťou štátneho rozpočtu.
Zostatky sú od sto korún po státisíce
Najviac anonymných vkladov z historických príčin spravuje Slovenská sporiteľňa. Ku koncu septembra mali jej klienti takmer v 678-tisíc zrušených anonymných vkladoch ešte 1,3 miliardy korún. „Zhruba tretina účtov z ich celkového počtu má zostatok do 100 korún. Je tam najväčší predpoklad, že klienti si tieto vklady nevyberú,“ povedal hovorkyňa sporiteľne Miriam Fuňová. Banka však eviduje aj anonymné vklady so zostatkami nad 500-tisíc korún. Najväčší počet anonymných vkladov je podľa sporiteľne v košickom regióne. Najvyšší zostatok na anonymných vkladných knižkách je zasa v bratislavskom regióne.
Vo VÚB banke je priemerný zostatok na anonymných vkladoch asi 1800 korún. Banka však eviduje aj vklady vyššie ako 100-tisíc korún. Priemerná výška zostatkov na vkladných knižkách na doručiteľa v Tatra banke je 2607 korún. Väčšina vkladov na týchto knižkách je však nižšia ako tisíc korún.
„Klientom odporúčame, aby si zrušenie anonymného vkladu nenechávali na poslednú chvíľu a navštívili ktorékoľvek z obchodných miest banky najneskôr v piatok 29. decembra 2006,“ upozornila Fuňová.
Zostatok z vkladnej knižky banky vyplácajú v hotovosti. Neúčtujú si za to nijaký poplatok. Ak sa klient rozhodne vložiť peniaze na neanonymnú vkladnú knižku alebo termínovaný vklad, banka si od neho nevypýta žiadny poplatok. Mal by však počítať v niektorých bankách s poplatkom za zrušenie vkladnej knižky. Spravidla sa pohybuje od 100 do 200 korún.
Nové pravidlá určí rezort financií
Od januára 2007 zabezpečí vyplácanie náhrad ministerstvo financií alebo ním poverená právnická osoba. Podľa hovorcu rezortu Miroslava Šmála však zatiaľ nie je určený spôsob, ako si klienti budú môcť uplatniť nárok na výplatu zostatku na anonymných vkladoch. „Je tam ešte veľa nezodpovedaných otázok,“ povedal.
Anonymné vklady sa napríklad neúročia, banky však peniaze uložené na týchto vkladoch môžu zhodnocovať na finančnom trhu. Podľa Šmála nie je zatiaľ doriešená otázka, komu úrok pripadne.
Jednou z možností však je, že náhrady budú aj naďalej vyplácať banky, ktoré anonymné vklady viedli. „V takom prípade by sa klienti aj po 31. decembri 2006 mohli obrátiť na svoju banku,“ povedala Katarína Ševčíková z UniBanky.
Ako zistiť, či ide o anonymnú vkladnú knižku
Ak je vo vkladnej knižke uvedený text „na doručiteľa“, ide určite o anonymný vklad. Tento text je však uvedený len asi v piatich percentách anonymných vkladných knižiek.
Vkladná knižka nie je spravidla anonymná, ak je v nej uvedené meno a priezvisko klienta - majiteľa vkladnej knižky, text „na meno“, adresa a dátum narodenia alebo rodné číslo vkladateľa. Ak aspoň jeden z údajov chýba, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o anonymný vklad.
Aj v prípade, ak je názvom vkladnej knižky meno osoby, ale nie je v nej uvedené rodné číslo alebo dátum narodenia tejto osoby, ide o anonymný vklad.
Klient si nepamätá heslo
Ak klient zabudol heslo, nárok na peniaze nestráca. „Stačí, ak predloží doklad totožnosti a podpíše v banke čestné vyhlásenie a sľub odškodnenia, ktorým sa zaväzuje, že si je vedomý trestno-právnych dôsledkov uvedenia nepravdivých informácií,“ povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Miriam Fuňová.
Podobne aj ostatné banky potvrdili, že ak klient predloží vkladnú knižku a podpíše čestné vyhlásenie, k svojmu vkladu sa dostane. „Keď klient zabudol heslo, vklad mu nie je možné vyplatiť. Platí tu však výnimka, že hodnoverným spôsobom preukáže, že mu vklad patrí (napríklad na základe dedičského rozhodnutia),“ povedala Terézia Copláková z Tatra banky.
Klient stratil vkladnú knižku
Ak klient stratí vkladnú knižku, banka mu vyplatí vklad iba v prípade, keď vie poskytnúť údaje potrebné na identifikáciu vkladnej knižky.
„Klient by mal poznať aspoň heslo a číslo vkladnej knižky,“ povedala hovorkyňa Istrobanky Miroslava Remenárová. Ak tieto údaje nevie, mal by uviesť ďalšie, napríklad dátum vystavenia vkladnej knižky, posledný zostatok alebo v akých intervaloch a aké sumy si sporil.
V niektorých bankách zároveň podpisuje čestné vyhlásenie, že je majiteľom vkladnej knižky. „Ak klient stratil vkladnú knižku, ale vie vklad presne identifikovať, môže pri zostatku do 10-tisíc korún požiadať o vyplatenie vkladu priamo banku.
Pri vyššom zostatku musí o jeho vlastníckych právach na vklad rozhodnúť súd.“ Banky však potvrdili, že každý prípad sa skúma individuálne.