Doprava by mala byť v budúcnosti plynulejšia aj vďaka aktívnemu prístupu polície. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL |
BRATISLAVA - Slovenských vodičov čaká zmena cestného zákona. Zákon zavedie prísnejšie pokuty, ale aj alternatívne tresty.
Nepôjde o okamžitý rez ako v Česku, kde zákon vyvolal nespokojnosť vodičov. Ministerstvo vnútra sa chce dopracovať k úplne novému zákonu dopĺňaním súčasného a testovaním noviniek.
Prvá novinka je zákaz predbiehania sa kamiónov na diaľnici Bratislava - Trnava. Má ukázať, či sa oplatí zakázať predbiehanie sa kamiónov na všetkých úsekoch diaľnice. Zákaz platí od najbližšej nedele. Pokuta za porušenie zákazu je dvetisíc korún.
Na budúci rok chce ministerstvo vnútra zaviesť celoročné svietenie a zvýšiť pokuty. Bude uvažovať tiež o tom, ako zaviesť povinné zimné pneumatiky.
Zavedie sa nový systém pokút. Najvyššie budú za tie priestupky, ktoré sa podľa štatistík ukazujú ako hlavné príčiny dopravných nehôd. Tieto zmeny sa dajú čakať od budúceho roka.
Vylúčené nie je ani zníženie maximálnej rýchlosti v obciach. Dnes sme spolu s Lotyšskom jedinou krajinou Európskej únie, kde je mestách a obciach šesťdesiatka, v ostatných krajinách je päťdesiatka.
Testovanie a postupné zmeny potrvajú asi rok a pol. V roku 2008 začnú legislatívci písať úplne nový zákon.
Minister vnútra Robert Kaliňák hovorí, že ešte pred zmenami v zákone sa budú snažiť zmeniť filozofiu dopravnej polície. Polícia by sa mala snažiť o plynulú bezpečnú premávku. V niektorých mestách, kde sa vytvárajú kolóny, už niekoľko týždňov stávajú policajti pri ovládaní semaforov a snažia sa regulovať zelenú podľa toho, kde sú zápchy. Podľa Kaliňáka musia policajti iniciatívne zabraňovať nekontrolovateľným zápcham.
Prísnejší zákon mal v Česku dočasný efekt
Sprísnenie cestného zákona v Česku vyvolalo protesty aj pochvaly. Policajti začali s prísnymi kontrolami, udeľujú body za priestupky, istý počet, ktorý znamená odobratie vodičského preukazu. Prísť o vodičák je ľahšie a pokuty oproti minulosti vyššie.
Prvý mesiac zaznamenali pokles nehôd o tretinu a zomrelo skoro o polovicu menej ľudí ako vlani v júli.
Agentúra ČTK však urobila anketu medzi poisťovňami a zistila, že počet hlásených nehôd neklesol. Vodiči totiž musia po novom hlásiť polícii nehody až pri škode nad 50-tisíc českých korún. Dovtedy museli hlásiť nehody pri škode nad 20-tisíc. Vodiči pri menších nehodách nechceli volať policajtov, aby nedostali zlý bod za priestupok. Policajti tak vykazovali o tretinu menej nehôd. Poisťovne tvrdia, že počet hlásených poistných udalostí bol v júli zhruba rovnaký ako vlani.
V ďalších mesiacoch začal počet mŕtvych na cestách stúpať. V septembri už zomrelo na českých cestách 95 ľudí, čo je iba o 8 percent menej ako v rovnakom mesiaci vlani. Po sčítaní prvých deviatich mesiacov roka vychádza, že počet mŕtvych je najnižší za posledných šestnásť rokov.
(r)
Autor: rf