Čínsky prebytok zahraničného obchodu od januára do septembra dosahuje 109,9 miliardy dolárov (3,2 bilióna korún), čo je zhruba o 8 miliárd dolárov viac ako za celý vlaňajší rok.
Len za september dosiahol rozdiel medzi vývozom a dovozom úroveň 15,3 miliardy dolárov (takmer 450 miliárd slovenských korún), pričom analytici očakávali prebytok na úrovni 13,7 miliardy. Oproti augustu sa však prebytok znížil asi o 3,5 miliardy dolárov.
Súčasný vývoj podľa analytikov zrejme zvýši tlak na Peking, aby umožnil rýchlejší rast kurzu jüanu. Západné krajiny na čele s USA tvrdia, že nerovnováha globálneho obchodu je do značnej miery výsledkom umelo nízkeho kurzu čínskej meny. To dáva čínskym firmám konkurenčnú výhodu. Čína však takúto interpretáciu odmieta.
Ekonómovia tvrdia, že silný rast prebytku v dlhšom časovom období ukazuje na rastúcu pozíciu Číny ako exportnej základne pre nadnárodné koncerny. V raste sa však odráža aj zvýšenie celosvetového dopytu, ktoré podporujú aj blížiace sa Vianoce. Čínska colná správa uviedla, že mesačný objem vývozu bol v septembri na úrovni 91,6 miliardy dolárov (2,7 bilióna korún) a do krajiny sa doviezli tovary v hodnote 76,3 miliardy.
„Export sa rýchlo zvyšuje a očakávam, že to bude ešte veľmi dlho pokračovať. Aj keď sa úrady snažia ekonomiku reštrukturalizovať, aby bola menej závislá od vývozu. To však bude určitý čas trvať,“ povedal analytik maklérskej spoločnosti Haitong Securities Li Ming-liang.
Na rozdiel od Číny deficit obchodnej bilancie USA vzrástol v auguste na nový rekord 69,9 miliardy dolárov (2,05 miliardy korún). Jedným z hlavných dôvodov boli rovnako ako v júli, keď bol deficit na úrovni 68 miliárd dolárov, vysoké ceny ropy.
Výsledok včerajších údajov ministerstva obchodu USA výrazne prekročil odhady ekonómov, ktorí podľa agentúry Reuters očakávali schodok 66,7 miliardy dolárov.