Americký prezident George Bush potom vyzval OSN, aby uvalila na KĽDR za jej jadrový pokus, ktorý oznámila v pondelok, prísne sankcie. Zároveň upozornil, že Spojené štáty nemajú v úmysle túto krajinu napadnúť, aj keď si nechávajú „všetky možnosti otvorené“, aby mohli chrániť spojencov a záujmy v tomto regióne.
Špekulácie, že KĽDR včera uskutočnila ďalší jadrový pokus, sa nepotvrdili. Pchjongjang pritvrdil svoje vyhlásenia. „Sme pripravení na dialóg i konfrontáciu. Hoci sme uskutočnili jadrovú skúšku, stále zostávame viazaní denuklearizáciou Kórejského polostrova prostredníctvom rokovaní,“ tvrdí sa v severokórejskom vládnom dokumente.
Druhý najvyšší predstaviteľ severokórejského režimu Kim Jong-nam včera varoval pred možnou ďalšou skúškou atómovej bomby. Aj jej uskutočnenie podľa neho záleží na politike Spojených štátov.
Bush včera KĽDR upozornil, že bude čeliť vážnej reakcii. Vyhlásil, že USA majú v úmysle posilniť obrannú spoluprácu so spojencami v ďalekovýchodnom regióne. Týka sa to najmä rozšírenia kapacít balistických rakiet.
Spolupráca má zahŕňať aj úsilie zabrániť KĽDR vyvážať jadrové a raketové technológie. Bush zároveň poďakoval Číne, Japonsku a Južnej Kórei za to, že ohlásenú skúšku ostro odsúdili.
Americký návrh sankcií predpokladá embargo na zbrane a príslušný materiál a medzinárodné inšpekcie na všetok tovar, čo mieri do KĽDR alebo je z nej vyvážený.
Japonsko sa včera rozhodlo zakázať dovoz z KĽDR, plavbu severokórejských lodí do svojich prístavov a obmedziť cesty občanov Severnej Kórey na svoje územie. Juhokórejský minister obrany Jun Kwang-ung vyhlásil, že ak má Severná Kórea skutočne jadrové prostriedky, juhokórejská armáda zdokonalí svoje konvenčné zbrane a zvýši ich počet.