Šéf odborárov Ivan Saktor.
FOTO – SITA
prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor. Podľa neho predchádzajúca vláda nepredložila verejnosti žiadne prepočty o tom, aké riziko vyplýva „z takého masívneho druhého piliera“.
„Slovensko je posudzované ako krajina, ktorá chce vstúpiť do eurozóny v roku 2009. Schodok Sociálnej poisťovne sa teda zaratáva do schodku verejných financií a dodržať deficit 3 percentá s takýmto schodkom poisťovne by bol v podstate zázrak,“ povedal Saktor. Šéf odborárov poprel kuloárne informácie, podľa ktorých chce presadzovaním nižšieho percenta len vrátiť exministrovi Kaníkovi to, že zrušil tripartitu a zliberalizoval Zákonník práce. „Môžem vás uistiť, že to máme naozaj prepočítané,“ povedal Saktor. Podľa neho treba rozvinúť diskusiu a nerobiť zmeny naraz.
Nižší príspevok zvažoval aj rezort financií
Ministerstvo financií zvažovalo riešiť výpadok vo verejných financiách znížením príspevku do druhého piliera z deväť na šesť percent. Rezort zdôvodňoval návrh zastavením privatizácie. Deficit spojený so zavedením druhého piliera plánovala bývalá vláda vykrývať práve zdrojmi z privatizácie. „Zatiaľ je to v štádiu analýz,“ povedal včera hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.
Chyby sú podľa neho tak v prvom, ako aj v druhom pilieri. Zmeny v percentách odvodov však nepovažuje za jednoznačné riešenie.
„Ak je druhý pilier plne zásluhový, v prvom pilieri by princíp zásluhovosti nemal byť,“ povedal. Podľa neho by zmena príspevku do druhého piliera problém prvého piliera riešila len krátkodobo. „Prvý pilier by aj tak stále vykazoval väčší a väčší deficit,“ povedal.
Minister financií Ján Počiatek v nedeľňajších televíznych diskusiách povedal, že penzijný systém v dnešnej podobe nie je udržateľný.
Rezort práce príspevok neodporúča znížiť
Ministerstvo práce neodporúča, aby sa znížením príspevku do druhého piliera riešilo krátkodobé krytie deficitu verejných financií. „Zo strednodobého a dlhodobého hľadiska bude zníženie sadzby do druhého piliera viesť k podstatne vyšším výdavkom verejných financií, ako v súčasnosti predstavuje výpadok príjmov Sociálnej poisťovne.“ Podľa poradcu ministra financií Richarda Sulíka by sa znížením odvodov z 9 na 6 percent získalo zhruba 6 miliárd korún. „Keby však Sociálna poisťovňa zvýšila úspešnosť výberu odvodov, získala by až 8 miliárd,“ povedal Sulík.
Podľa Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií pre zmenu sadzieb bez akejkoľvek úpravy nárokov z prvého piliera neexistuje žiaden racionálny dôvod. „Takto jednostranne urobená zmena automaticky znižuje dôchodky súčasných pracujúcich a zvyšuje riziko závislosti starších občanov od dávok sociálnej pomoci,“ uvádza sa v materiáli inštitútu.
Rozpočet počíta s peniazmi na druhý pilier
Ministerstvo financií počíta v návrhu štátneho rozpočtu aj s finančnými zdrojmi na krytie deficitu Sociálnej poisťovne. V rokoch 2006 až 2010 by malo na tento účel smerovať spolu 114,6 miliardy korún.
Riaditeľ Sociálnej poisťovne František Halmeš povedal, že sa táto suma vypočítala na základe tzv. efektívneho počtu sporiteľov, teda tých, ktorí si platia príspevky, a podľa priemernej výšky príspevku. Hovorca rezortu financií Šmál však pripomenul, že o štátnom rozpočte sa ešte len bude rokovať.
Autor: of, ľja