V septembri sa v Bruseli Fico stretol s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom (vpravo), s ktorým hovoril o slovensko-maďarských vzťahoch. FOTO - ARCHÍV TASR |
Skupina europoslancov vyzvala, aby Smeru pozastavili členstvo. "Kým bude SNS vo vláde, nemôžeme akceptovať Smer za člena," povedal v Európskom parlamente začiatkom júla šéf európskych socialistov Poul Nyrup Rasmussen.
Slovenský obraz v zahraničí sa potom ešte zhoršil, keď aj pre údajný útok na slovenskú študentku maďarského pôvodu (pravdivosť udalosti sa stále vyšetruje), začali na oboch stranách demonštrovať nacionalisti. Situácia sa odvtedy upokojila.
Slovenská diplomacia fungovala spoľahlivo, len z času na čas sa niekto pozastavil nad tým, že noví ministri veľmi často do Bruselu nechodia. Posledným príkladom bola absencia ministra vnútra na debate o odklade vstupu do "schengenského" priestoru minulý týždeň v Luxemburgu.
Hrozba, že by európski socialisti mohli hlasovať o spomínanom návrhu dočasne zo svojich radov Smer vylúčiť, ešte nepominula. Podľa hovorcu PES Juliana Scolu je návrh stále platný. "Nie je to otázka počtu napadnutých Maďarov na Slovensku, ale politických princípov, ktoré hájime a ktoré Smer koalíciou s xenofóbnou a nacionalistickou stranou spochybnil," povedal Scola.
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Brusel