FOTO – ČTK/AP |
Kórejská ľudovodemokratická republika, ako znie oficiálny názov, sa zaradila medzi jadrové veľmoci k Spojeným štátom, Rusku, Veľkej Británii, Francúzsku, Číne a Indii s Pakistanom, ktoré pribudli v roku 1998.
V Severnej Kórei vládne absolútnou mocou Kim Čong-il a armáda, ktorá spotrebuje väčšinu štátneho rozpočtu. Totalitný štát je izolovaný, vládne tam kult osobnosti Kim Čong-ila a jeho otca, večného prezidenta Kim Ir-sena. Hospodárstvo v KĽDR po páde komunizmu vo svete skolabovalo, v poslednom desaťročí krajinu postihlo niekoľko sérií hladomorov.
Napriek biednej súčasnosti Severná Kórea trvá na práve na jadrový program. Pchjongjang zamýšľaný test oznámil minulý týždeň s odvolaním sa na „extrémne hrozby Spojených štátov rozpútaním jadrovej vojny“, a nedbal na výstrahy mezinárodného spoločenstva.
Juhokórejská rozviedka pritom včera upozornila, že KĽDR by mohla spraviť ešte jeden jadrový test. Vyvodzuje to z nezvyčajného pohybu asi 30 až 40 ľudí a vozidiel, ktorých spozorovala neďaleko predpokladaného dejiska včerajšej skúšky.
Severná Kórea pred prvým výbuchom informovala o svojom zámere Rusko (dve hodiny pred testom) a Čínu (len 20 minút).
Teraz bude Pchjongjang čeliť trestu od svetového spoločenstva - už včera bolo jasné, že Južná Kórea zastavuje humanitárnu pomoc a v Bezpečnostnej rade sa rozhodne o sankciách.
Kim Čong-ilovi napriek všetkým sankciám stál test za to. Pokus načasoval na obdobie, keď sú Spojené štáty zaneprázdnené kongresovými voľbami, Irakom i Afganistanom a Irán nevedia zastaviť v jeho jadrovom programe. Pre Kima je jadrový test zárukou, že teraz si Spojené štáty na Severnú Kóreu netrúfnu a on nedopadne tak, ako skončil v Iraku Saddám Husajn.
Znamená jadrový test, že svetu bezprostredne hrozí ďalší vojenský konflikt, dokonca jadrový? Nie. Severná Kórea nie je reálne schopná jadrovou zbraňou zaútočiť. Nemá dostatočne malú a ľahkú jadrovú bombu, aby ju mohla umiestniť na raketu. Zhodiť nálož z lietadla je nepravdepodobné.
Jadrové testy zásadne menia situáciu na Ďalekom východe a môžu nasmerovať štáty v oblasti do zbrojných pretekov. Predovšetkým Japonsko so skúsenosťou z Hirošimy a Nagasaki sa desí jadrovej prevahy suseda. Nezareaguje naštartovaním jadrového programu, aby vyrovnalo sily v regióne? Nový premiér Šinzó Abe už dal dávnejšie najavo záujem zmeniť pacifistickú ústavu.
Irán sleduje, ako potrestajú Severnú Kóreu
To, ako bude svet reagovať na severokórejský atómový pokus, ovplyvní aj iránsku jadrovú politiku. „Ak nebude Severná Kórea potrestaná, povzbudí to Teherán, aby urýchlil svoj jadrový program,“ povedal pre AFP bezpečnostný analytik Joseph Ciricione.
Irán včera vyhlásil, že je za „svet bez jadrových zbraní“. Pchjongjang však priamo neodsúdil. Západ Teherán podozrieva z vývoja jadrovej bomby, ten tvrdí, že urán obohacuje len na mierové účely.
Severokórejská kríza prišla v čase, keď sa svetové mocnosti dohodli, že treba vyjednávať o sankciách voči teheránskemu režimu, ktorý odignoroval ultimátum Bezpečnostnej rady (BR OSN) na zastavenie jadrového programu. Teraz hrozí, že sa pozornosť sústredí na severokórejský program a Teherán opäť získa čas.
(mik)
Pchjongjang: Svet by sa nám mal poďakovať
Pre celý svet bola správa o jadrovom teste veľmi zlá. Podľa oficiálneho stanoviska Severnej Kórey, naopak, chvíľa, keď sa radoval severokórejský ľud. Vyslanec KĽDR pri OSN Kil-jon dokonca vyhlásil, že Spojené národy by nemali rozmýšľať o sankciách a odsudzovať Severnú Kóreu, ale, naopak, by sa jej mali poďakovať a pogratulovať jej. Vyhlásenie severokórejskej agentúry KCNA znelo nasledovne: „Pracovníci oblasti vedeckého výskumu v KĽDR úspešne uskutočnili 9. októbra za bezpečných podmienok podzemnú jadrovú skúšku, v nepokojnom období, keď ľud našej krajiny robí veľký skok vpred pri budovaní prosperujúceho mocného socialistického štátu.
Bolo potvrdené, že sa v priebehu jadrovej skúšky nevyskytli nijaké riziká, ako napríklad únik rádioaktívnych látok, pretože bola uskutočnená s vedeckou rozvahou a po starostlivých prepočtoch. Jadrový test bol uskutočnený stopercentne na základe našich znalostí a technológií. Znamená historickú udalosť, pretože povzbudil a potešil Kórejskú ľudovú armádu a ľud, ktorý si želal mať vlastné spoľahlivé obranné prostriedky. Prispeje k obrane mieru a stability na Kórejskom polostrove a v okolitých oblastiach.“
(čtk, r)
Kim spojil svet. Pokusy odsúdili takmer všetci
NEW YORK - Málokedy sa svetové spoločenstvo zhodne tak ako včera. Severná Kórea na chvíľu spojila celý svet. Americký prezident George Bush hovoril o provokácii, ruský prezident Vladimir Putin o „ťažkej rane“ nešíreniu zbraní hromadného ničenia vo svete a spoločne sa dohodli na „koordinovanom postupe.“
Japonský premiér Šinzó Abe na návšteve Južnej Kórey hovoril o „neospravedlniteľnom čine“ a dokonca i Čína, tradičný tútor KĽDR, vyslovila rozhodný nesúhlas.
Vyslanec Spojených štátov pri OSN John Bolton včera povedal, že Spojené štáty chcú na Severnú Kóreu uvaliť opatrenia, ktoré zabránia v dovoze a vývoze materiálu na výrobu zbraní hromadného ničenia a nezákonné finančné aktivity. Bezpečnostná rada OSN jadrový test KĽDR ostro odsúdila. Ako proti Pchjongjangu zakročí, zatiaľ nie je jasné. Pchjongjang bol doteraz imúnny voči akýmkoľvek návrhom v súvislosti so svojím jadrovým programom.
Jednota stálych členov BR OSN sa môže začať drobiť. Čína je v ošemetnej situácii. Príliš prísne sankcie, ktoré by úplne zastavili ich pomoc závislej KĽDR, by mohli časom spôsobiť kolaps Kim Čong–ilovho režimu. Toho sa Čína bojí možno viac ako jadrového pokusu. Získala by zrazu nestabilného suseda a zaplavila by ju vlna utečencov.
Od Číny Spojené štáty očakávajú, že privedú Severnú Kóreu k rozumu. Situácia je výzvou aj pre Ameriku. KĽDR aj Irán sú na Bushovej „osi zla“ a snažia sa o priame vyjednávanie s Washingtonom, ktorý ich odmieta. Včera sa v debatách v spravodajských televíziách hovorilo, že jedinou cestou, ako zmierniť severokórejskú a iránsku hrozbu, je priamy dialóg Američov s oboma režimami.
(mch, mik, reuters)
![]() Televízia KĽDR oznamuje, že prebehla jadrová skúška. |