" hovorí Peter Novotný zo združenia.
Kým v prípade parlamentných alebo prezidentských volieb Ústavný súd výsledky zatiaľ ani raz nespochybnil, pri komunálnych voľbách zrušil rozhodnutie volebnej komisie, alebo vyhlásil voľby za neplatné už v dvanástich prípadoch. Naposledy zrušil doplňujúce májové voľby starostu Petržalky, v ktorých zvíťazil Peter Matúška. Jeho protikandidáti namietali, že k víťazstvu mu pomohli darčeky, ktoré ponúkali voličom pred volebnými miestnosťami. Ústavný súd rozhodol, že tým došlo k porušeniu volebného zákona.
Známy je aj prípad údajnej manipulácie s hlasmi v posledných komunálnych voľbách v roku 2002 v bratislavskom Novom Meste. Prepočítavanie ukázalo, že komisia pri dvoch kandidátoch na poslancov uviedla nižší počet hlasov, ako získali. Do poslaneckých lavíc tak na ich miesto zasadli kandidáti, ktorí nemali byť zvolení. Ústavný súd po roku a pol rozhodnutie zrušil a nariadil poslancov vymeniť.
Za neplatné súd vyhlásil aj voľby starostu obce Chrťany v okrese Veľký Krtíš, v ktorých v decembri 2002 zvíťazil rozdielom dvoch hlasov Pavol Hriň. Výsledok ovplyvnil podvod, keď dve členky volebnej komisie hlasovali aj za svojich príbuzných. V nových voľbách opäť zvíťazil Hrin.
Pre podozrenie z manipulácie s hlasovacími lístkami odvolali v referende obyvatelia Španej Doliny aj starostu Milana Pokrievku. Starostu videli, ako po prvom dni volieb vošiel v noci do budovy obecného úradu, kde bola volebná miestnosť.
Pri voľbách starostov sú podľa Občianskeho oka časté aj prípady kupovania hlasov v rómskych osadách. "Spolupracujeme preto so združením Nová Rómska generácia, ktoré bude voľby monitorovať aj v rómskych komunitách," dodal Novotný.
(mp)