právny význam.
Kandidatúru oboch stiahol, a potom stiahnutie odvolal poslanecký klub SNS. Predseda výboru Lázsló Nagy (SMK) povedal, že tak môže urobiť len parlamentný výbor alebo kandidát sám.
SNS uprednostňuje Petra Bielika zo Zväzu protikomunistického odboja. Táto inštitúcia minulý rok spoluorganizovala oslavy 66. výročia vzniku vojnového slovenského štátu. Na oslavách boli aj sympatizanti Slovenskej pospolitosti v uniformách, ktoré pripomínajú rodobranu. Obdivovateľom Jozefa Tisa v uzavretej spoločnosti žehnal aj arcibiskup bratislavsko-trnavskej diecézy Ján Sokol.
Akciu usporiadali aj Slovenská organizácia na ochranu práv ľudských a národných, Spoločnosť Andreja Hlinku a Matica slovenská. "Bol som rozhodnutý ho nevoliť práve preto, lebo sa objavili informácie na verejnosti, ktoré jeho odbornosť a nezaujatosť spochybňovali," povedal o Bielikovi László Nagy.
Režim vojnového slovenského štátu sa dopustil rovnakých zločinov ako nacisti. Ústav pamäti národa mapuje aj arizácie a vydal zoznam ľudí, ktorí arizovali majetok slovenských Židov. Tisov režim nechal Židov vyviezť z krajiny a väčšina zahynula v koncentračných táboroch.
Podpredseda vlády Dušan Čaplovič (Smer) povedal, že Ústav pamäti národa teraz nie je priorita a neprebehli ani žiadne rokovania o obsadení postu jeho šéfa. Jemu osobne sa vraj teraz žiadny z kandidátov nepozdáva.
O post šéfa úradu sa teda stále uchádza osem kandidátov. Parlament ho bude voliť na najbližšej októbrovej schôdzi. Okrem kandidátov SNS chce byť predsedom správnej rady ústavu aj bývalý riaditeľ SIS Ladislav Pittner, riaditeľ archívu ústavu Ladislav Bukovszky, Ján Bicko, Milan Mojš-Kováč, Ján Vojtek a Michal Ciklamini.
Parlamentný výbor sa mal včera zaoberať aj stratenými spismi ústavu, ale nestalo sa tak. "Nikto z členov výboru sa o to nezaujímal," povedal predseda Nagy. Ústav dosiaľ neinformoval o strate orgány činné v trestnom konaní. "Urobíme tak ešte tento týždeň," povedal hovorca ústavu Michal Dzurjanin bez ďalšieho spresnenia.