Valentovič: Chcem fungujúce štátne zdravotníctvo

Minister zdravotníctva  IVAN VALENTOVIČ si trúfa na to, že donúti sektor, aby prešiel vnútornou zmenou. O podobnú zmenu sa snažili aj bývalí ministri.

FOTO - SITA

Ani jeden zmenu za jedno volebné obdobie nedotiahol do konca. Jeho predchodca Rudolf Zajac prestaval celý systém, do legislatívy zaviedol trhové mechanizmy, aby zoslabil vplyv štátu. Nový minister plánuje časť Zajacovej reformy zmeniť. Jeho cieľom je vytvoriť fungujúce štátne zdravotníctvo. V prvom rade sa zameria na nemocnice. Optimisticky tvrdí, že "bude dobre".

Denníkom SME a Uj Szó poskytol rozhovor.

Štát bude v budúcom roku platiť za svojich poistencov viac, ale len prvé štyri mesiace. Namiesto sľúbených šiestich miliárd prídu do systému navyše len dve miliardy. Vláda pritom sľúbila zdravotníkom vyššie platy, nemocnice a lekári dúfali, že viac peňazí bude aj na výkony. Nebudú v sektore rozpory, ako tieto peniaze použiť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nemyslím si, že príde k dramatickej bitke. Peniaze budú chodiť mesačne. Poskytovatelia môžu cez zdravotné poisťovne získať lepšie zmluvné podmienky. Časť peňazí alebo všetky môžu preniesť do miezd lekárov. Okrem toho máme reálny prísľub na ďalšie peniaze. Čiže nie je to v polohe - teraz štyri mesiace a koniec. Nemôžeme len pýtať, musíme aj niečo ponúknuť. Treba urobiť analýzu, ktorá ukáže, ako nastaviť hospodárenie v rezorte tak, aby bolo čo najefektívnejšie.

Ešte v auguste ste sa vyjadrovali, že zvýšenie platby za poistenca štátu bude trvalé, nie iba na štyri mesiace. Zdravotníci môžu teraz pochybovať o vašich slovách aj o sľuboch vlády na zvýšenie platov.

Obava je neopodstatnená. Peniaze prídu do systému cez zdravotné poisťovne. Je na poskytovateľoch, aby s poisťovňami rokovali a vylepšili zmluvné vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

Prísun ďalších financií do rezortu vláda podmienila racionalizáciou nemocníc. Ak ju nestihnete do konca apríla, znamená to, že ďalšie peniaze nebudú?

Na vláde sme sa dohodli, že do konca decembra pripravíme návrh racionalizačných opatrení. Ak tento návrh bude pre vládu postačujúci a bude garantovať zmeny v systéme, ktoré zabránia neefektívnemu hospodáreniu, tak verím, že vláda prijme uznesenie a dokáže dostať do zdravotníctva ďalšie financie.

Čo si predstavujete pod racionalizáciou?

Budeme musieť prehodnotiť sieť zdravotníckych zariadení. Je neúnosný stav, aby sme každých 20 kilometrov mali nemocnicu. Máme vybudovaný systém rýchlej zdravotnej služby, máme stanovené časové limity a dokážeme pacienta v krátkom čase doviezť do zdravotníckeho zariadenia tak, aby včas dostal adekvátnu zdravotnú starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Racionalizácia siete je práca minimálne na rok, vy máte čas pár mesiacov. Stihnete to?

Mojou úlohou nebude do konca apríla kompletne zrekonštruovať sieť zdravotníckych zariadení. Musím len presvedčiť a ukázať, že peniaze sa nestrácajú v čiernej diere. Musím naznačiť smery, ktorými sa budeme uberať. Nemôže nikto odo mňa chcieť, aby som za štyri mesiace spravil rekonštrukciu siete.

Takže návrh, ktorý v januári predložíte vláde, nebude obsahovať napríklad konkrétny zoznam nemocníc, ktoré sa majú zrušiť?

Budem veľmi rád, ak budem mať aj takýto výstup.

Päťdesiattri nemocníc vrátane špecializovaných ústavov spadá pod župy alebo sa už zmenili na neziskové organizácie a prevádzkujú ich súkromné firmy. Budete s nimi rokovať alebo ich postavíte pred hotový návrh?

SkryťVypnúť reklamu

Budeme rokovať aj na úrovni vyšších územných celkov o sieti v danom regióne.

Vyjadrili ste sa, že nemocnice odštátnením prišli o lukratívne časti, ktoré boli ziskové - napríklad laboratóriá. Povedali ste, že im tieto časti vrátite. Ako? Dnes ich prevádzkujú súkromné firmy, ktoré do nich investovali.

Nepovedal som, že tie časti, ktoré boli odštátnené, chceme vrátiť nemocniciam. Povedal som, že by bolo dobré, aby nemocnice tieto lukratívne činnosti mali. Žiaľ, posledné štyri roky viedli k tomu, že väčšina ziskových oddelení išla do súkromných rúk. Štátu zostali holé budovy s posteľami, ktoré sú stratové.

Nemocnice odštátnenie týchto oddelení odôvodňovali tým, že nemajú peniaze na ich modernizáciu.

Dnes každá banka požičia a akákoľvek spoločnosť takmer čokoľvek prefinancuje cez leasing. Nemyslím si, že toto bol kameň úrazu odštátnenia.

SkryťVypnúť reklamu

Uvažujete o tom, že sa tieto činnosti vrátia nemocniciam?

Budeme uvažovať, kde to bude racionálne a kde nie.

Ak to bude racionálne? Čo ďalej? Vypoviete firme nájomnú zmluvu?

Situácia je rôzna od lokality k lokalite, od nájomných vzťahov cez obdobie nájmu. Tam, kde zvážime, že ziskovú časť treba ponechať, budeme rokovať s prevádzkovateľom, aby časť ziskov prešla na zariadenie. Pokojne sa môžeme dohodnúť s poisťovňami na nižšej úhrade za výkony, čím sa ušetria peniaze na nemocnice.

Máte vplyv na dve štátne poisťovne, ale nie na zvyšných päť súkromných. Akými prostriedkami budete na súkromné poisťovne tlačiť?

Som presvedčený, že istá miera dohody je aj so súkromným sektorom. Ja na ne nebudem tlačiť. Ako by som na ne tlačil? Napríklad, ak prejde v zákone o štátnom rozpočte znížená sadzba DPH na lieky, bude sa týkať aj časti reagencií, ktoré laboratóriá potrebujú. Potom sa budeme oprávnene pýtať, či pôjdu s cenou dolu. Keď budú laboratóriá lacnejšie nakupovať, poisťovne ušetria a ušetrené peniaze môžu ísť nemocniciam.

SkryťVypnúť reklamu

Predĺžili ste ochranu nemocníc pred exekúciami, zastavili ste ich zmenu na akciové spoločnosti. Oba tieto mechanizmy mali nemocnice donútiť k efektívnejšiemu hospodáreniu.

Efektívne hospodáriť vie aj štát, som o tom presvedčený, je to vec manažmentu nemocnice. Cely systém predchádzajúce vedenie nastavilo na to, aby zariadenia prešli do súkromných rúk. Pretože, ak niekto chce transformovať nemocnicu, ktorá sa mesačne zadlžuje 20 až 30 miliónmi a vie, že je to tak, tak prvé tri mesiace po transformácii musí nemocnica dať na seba konkurz. Viete si predstaviť, že koncové fakultné nemocnice by sa dostali do takejto situácie? Môžeme si dovoliť, že nezabezpečíme zdravotnú starostlivosť?

Nemocnice ako akciovky mohli zostať štátne, zadlženosť sa mohla vyriešiť aj zvýšením základného imania.

SkryťVypnúť reklamu

Potom je zbytočné transformovať ich na akciové spoločnosti, ak by sme museli oddlžovať alebo zvyšovať základné imanie. Zadlžovanie môžeme zastaviť aj v tomto prostredí tým, že sa budeme snažiť sprehľadniť a správne nasmerovať finančné toky.

Manažment akciovky by však bol pod tlakom obchodných pravidiel a robil by všetko pre to, aby nevytváral dlh.

Nebojte sa, bude aj teraz pod tlakom. Každé dva týždne budú mať kontrolu vo všetkých zdravotníckych zariadeniach.

Srdcovocievne ústavy sa už zmenili na akciové spoločnosti. Zmeníte ich späť na štátne príspevkové organizácie?

Budúci rok uvidíme. Zatiaľ nechceme predbiehať. Teraz riešime iné, oveľa vážnejšie veci. Ak zostanú akciové spoločnosti, budú štátne so stopercentnou účasťou štátu. Určite sa ich akcie predávať nebudú.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo rokuje s farmaceutickými firmami o znížení cien liekov. Firmy neznížia ceny zadarmo. Čo im ponúkate?

Jediné, čo im môžeme ponúknuť, je stabilita, že systém nebude otriasaný, že financie tak, ako sú nastavené, budú aj ďalej nastavené. Niekedy nie je pre firmy viac dôležitá stabilita ako makrozisk. Je vážny problém, ak niekto plánuje spotrebu liekov a prispôsobí tomu výrobu, a potom sa v systéme náhle zmenia pravidlá.

V čom bol minulý systém pre firmy nestabilný?

Napríklad aj v tom, že nedokázali odhadnúť prestavovanie pacientov na iné lieky. Dialo sa to pravidelne každý štvrťrok po kategorizácii. Prestavovanie každé tri mesiace na iný preparát nebolo správne.

Kategorizácia liekov sa už nebude meniť štvrťročne?

Na ministerstve pracuje lieková komisia, ktorá bude riešiť liekovú politiku ako celok, nielen otázku kategorizácie. Uvažujeme, že veľká kategorizácia bude dvakrát do roka, dve medzitým by mohli byť len technické. Do technickej kategorizácie by sa zaradili len niektoré nové lieky, nemenili by sa ceny všetkých liekov. Najneskôr do polovice novembra budeme mať jasno v liekovej politike.

SkryťVypnúť reklamu

Predpisovanie liekov a prestavenie pacienta na iný liek má v rukách lekár. Ako chcete zabrániť tomu, aby nebol ovplyvnený lobingom farmaceutických firiem?

Každý lekár si musí uvedomiť, že čím viac liekov predpíše, tým menej dostane on za výkony od zdravotných poisťovní. Písanie liekov, ktoré nie sú potrebné, ochudobňuje lekára. Existuje jeden balík peňazí, čím viac sa minie na lieky, tým menej zostane lekárom.

Možno je profit od firmy významnejší ako odmena za striedme predpisovanie.

Či už sa na to pozerám ako lekár, alebo ako člen vlády, nie je to etické. Neviem, či firmy lekárov motivujú, alebo nie. Firmy prijali etický kódex a pevne verím, že sa podľa neho správajú.

Prvé odhady hovoria, že zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne odíde viac ako 300-tisíc poistencov? Čo hovoríte na to ako akcionár poisťovne?

SkryťVypnúť reklamu

Budem čakať na analýzu, ktoré skupiny poistencov odišli, v akej vekovej štruktúre, koho marketingové aktivity konkurenčných poisťovní oslovili. Všeobecná musí prejsť obnovou, musí sa začať proklientsky orientovať, to jej v minulosti chýbalo. Nič dramatické sa podľa môjho názoru zatiaľ nestalo.

Bývalý generálny riaditeľ Všeobecnej Svätopluk Hlavačka nebol dobrým riaditeľom?

Nebudem ho posudzovať, pôsobil v prostredí, v akom pôsobil. Nechcem teraz hovoriť, či bol dobrý, alebo zlý. Treba hodnotiť ľudí v tom prostredí v akom pracujú.

V akej finančnej "kondícii" je teraz Všeobecná?

Kondícia Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa zlepšuje.

Aj napriek lepšiemu hospodáreniu poisťovne ste vymenili generálneho riaditeľa. Na čelo ste dosadili Antona Kováčika, svojho kolegu z čias, keď ste viedli Spoločnú zdravotnú poisťovňu.

SkryťVypnúť reklamu

Nového riaditeľa pokladám za profesionála, spolu sme pracovali v Spoločnej, pripravili sme ozdravný plán, spolu sme poisťovňu vytiahli z problémov.

Lekári sa na Spoločnú sťažovali, ponúkala najhoršie podmienky. Stávalo sa, že poistenci za vyšetrenia platili, lebo lekári vyčerpali limity, ktoré im poisťovňa v zmluvách dala.

Spoločná zdravotná je dnes vo veľmi dobrej finančnej situácii a poistenci budú spokojní, že tam zostali. V minulom roku bolo treba vyplatiť staré záväzky, bolo treba udržať finančnú solventnosť. Myslím si, že v budúcnosti budú spokojní aj poskytovatelia.

Čo môžete sľúbiť pacientom, o čo sa budete ako minister zdravotníctva tieto štyri roky snažiť?

Budem sa snažiť, aby sa k nim prenieslo menej biznisu a viac starostlivosti. Opatrenia zameriame predovšetkým na naše zdravotnícke zariadenia, budú sa týkať hospodárenia, zmlúv, ktoré podpisujú, ich rezerv a tiež nákupov.

SkryťVypnúť reklamu

Môžeme si pod tým predstaviť aj prísľub lepšieho vybavenia nemocníc, ich vyššiu kvalitu a usmievavejšie sestričky?

Myslím si, že áno. Niektoré opatrenia sa nedajú spraviť zo dňa na deň. V druhom, prípadne v treťom roku by mali pacienti výrazne pocítiť, že sa niečo zlepšilo.

Do akej miery narušíte Zajacovu reformu?

Ťažká otázka. Niečo necháme, niečo upravíme a niečo zmeníme. Nechceme zo zdravotníctva robiť biznis, nechceme ísť cestou dominantného súkromného zdravotníctva. Súkromné zdravotníctvo je najdrahšie zdravotníctvo. Ak vložíte peniaze do podnikania, tak očakávate, že sa vám peniaze vrátia. Zdravotníctvo vtedy potrebuje chorých ľudí, aby sa investície čím skôr vrátili v podobe zisku. Zásadná zmena oproti doterajšej filozofii bude, aby sme dokázali vybudovať perfektne fungujúce štátne zdravotníctvo.

SkryťVypnúť reklamu

Čo v reforme nezmeníte?

Niektoré prvky týkajúce sa hospodárenia zdravotných poisťovní, ktoré sú prínosom pre fungovanie zdravotníctva. Viedli k tomu, aby sa systém stransparentnil a aby bol efektívnejší.

Kroky ako zrušenie poplatkov a ich kompenzácia či prísľub zdravotníkom, že budú mať vyššie platy, vaši kritici komentujú otázkou - kde na to vziať? Otázka patrí vám alebo ministrovi financií?

Otázka je pre všetkých, aj pre ministra financií, aj pre mňa. Pre mňa, aby som prijal racionalizačné opatrenia, aby peniaze boli efektívne využívané. Tento rezort nemôže iba pýtať a pýtať a sám neprejsť vnútornou zmenou.

Autor: INGRID DROZDÍKOVÁ, JÁN LAJOS, Uj Szó

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 527
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 189
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 857
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 973
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 743
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 793
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 478
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu