Tenis sa mení, novinky ho majú zatraktívniť

BRATISLAVA - Mnoho športov už dávno muselo pristúpiť k inováciám v pravidlách. Všetky mali viesť k väčšej atraktivite zápasov ...

Komunikácia medzi trénerom a hráčom je na bežných turnajoch stále zakázaná. Bežná je len v Pohári federácie a v Davis Cupe. FOTO - SITA

BRATISLAVA - Mnoho športov už dávno muselo pristúpiť k inováciám v pravidlách. Všetky mali viesť k väčšej atraktivite zápasov pre fanúšikov a divákov pri televíziách. Zmenám sa nebráni ani tenis. Prvou bolo zavedenie jastrabieho oka - elektronického videorozhodcu. Niektoré ďalšie novinky sa testujú a uvažuje sa o ďalších.

Tenistky sa môžu radiť so svojím trénerom aj počas zápasu. Jedenkrát počas setu pri striedaní strán si ho môžu zavolať priamo na plochu. Tréner môže prísť za svojou zverenkyňou aj v čase, keď je jej súperka ošetrovaná, išla sa prezliecť, alebo na toaletu. Experimentuje sa aj s mikrofónmi, aby diváci počuli, aké rady hráčky dostávajú. Doteraz boli porady s trénerom zakázané, ale hráči pravidlo porušovali a obchádzali.

Túto inováciu po prvý raz odskúšali v lete na ženských turnajoch v Montreale a New Havene. V Európe bol prvým práve skončený turnaj v Stuttgarte, po ňom sa pridá Zürich a Linec. Ide o testovanie, čas ukáže, ako sa novinka uchytí.

Niektoré hráčky boli okamžite úplne proti. "Komplexnosť tenistu spočíva aj v tom, že je schopný riešiť kritické situácie a problémy na kurte sám," nebola nadšená Kim Clijstersová.

Ešte koncom augusta oznámili zástupcovia tenisovej organizácie ATP, že pripravujú zmeny aj na mužskom okruhu.

Niektoré turnaje sa majú začínať už v nedeľu, od roku 2009 majú všetky trvať od nedele do nedele. Organizátori zarobia viac na televíznych právach a predaji vstupeniek. "Finalisti na turnajoch sa len zriedka dokázali pripraviť tak, aby boli úspešní aj v ďalšom týždni," reagoval Američan James Blake.

Už v budúcom roku by mal byť viackrát využitý formát základných skupín. Tak ako na Turnajoch majstrov koncom roka, alebo na Svetovom pohári v Düsseldorfe. V skupine by tenisti hrali každý s každým, prehra by neznamenala automatické vypadnutie. "Myslím si, že je to skvelý nápad. Fanúšikovia to ocenia a budú môcť vidieť svojho favorita vo viacerých zápasoch. Tenis sa zasa posunie o krok vpred. Bude atraktívnejší pre hráčov i pre divákov," povedal Španiel Rafael Nadal.

Ešte skôr ako o zmenách v systéme dvojhier sa začalo debatovať o tom, čo spraviť so štvorhrami. Tie sa čoraz viac dostávali na okraj záujmu divákov i médií. Mal sa zaviesť časový limit 80 minút, sety sa mali hrať len na 5 víťazných gemov. Klasický tajbrejk by sa hral iba za stavu 5:5 na gemy. Pri zhode mal gem získať ten, kto vyhrá nasledujúcu loptičku. Kritika hráčov, ktorí sa špecializujú na štvorhry, bola obrovská, organizáciu ATP dokonca žalovali na súde.

Ústupok zo strany ATP bol nevyhnutný, výsledkom boli len drobné zmeny, ktoré sa testovali na niektorých turnajoch. Úvodné sety sa hrali klasicky, tak ako doteraz, ale bez výhod. Pri nerozhodnom stave 1:1 sa nehral tretí set, ale špeciálny zápasový tajbrejk. Víťazom sa stal ten pár, ktorý ako prvý získal desať bodov. Pravidlo, že v tajbrejku treba vyhrať minimálne o dva body, ostalo nezmenené.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 177
  2. Každý piaty zomrie 9 040
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 022
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 806
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 774
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Marketér Pavol Minár.

Pavol Minár hovorí o kampaniach.


Ilustračné foto.

Za deti a rodičov bojujú petíciami.


Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.


Jaroslav Haščák.

Finančníka prvýkrát obvinili v novembri 2022.


TASR a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu