Titulné stránky včerajších vydaní ruských denníkov.
FOTO – ČTK/AP
Ruský prezident Vladimir Putin včera po prvý raz zareagoval na vraždu známej novinárky Anny Politkovskej, ktorú zastrelili v sobotu v Moskve.
V telefonickom rozhovore so svojím americkým náprotivkom Georgeom Bushom vyhlásil, že urobí všetko, aby zločinci boli odhalení a potrestaní. Podobne sľuboval vyriešenie i ďalších prípadov vrážd novinárov. Väčšinou svoje sľuby nedodržal.
Podľa medzinárodných novinárskych organizácií bola Anna Politkovská dvanástym novinárom zavraždeným počas sedemročnej vlády Putina. Oveľa viac než mŕtvych novinárov je tých, ktorí boli umlčaní menej drastickými spôsobmi - vyhostením z krajiny, vyhrážaným, podplácaním, vyhodením zo zamestnania.
„Vražda Anny - to je signál pre všetkých tých, ktorí si myslia to isté, čo ona,“ vyhlásil politológ Georgij Satarov. I keď sa podarí odhaliť samotných vrahov, nikdy do väzenia ešte súd neposlal tých, ktorí si vraždu objednali.
Dodnes zostávajú nepotrestaní vrahovia Dmitrija Cholodova, ktorému v roku 1994 zaslal niekto kufrík s výbušninou. Podozriví z radov vysokých dôstojníkov ruskej armády vrátane exministra obrany Pavla Gračova zostávajú stále na slobode.
Rovnako ako vrahovia Vlada Listeva či Paula Chlebnikova, šéfredaktora ruskej verzie časopisu Forbes, alebo Larisy Judinovej z Kalmycka a mnohých ďalších.
Všetky oznamovacie prostriedky, ktoré sa v 90. rokoch prejavovali ako nezávislé, boli po nástupe Putina postupne buď zlikvidované, alebo ekonomicky zatlačené do kúta. Potom bol ich tolerantný majiteľ vymenený za osobu absolútne lojálnu Kremľu a redakcia vyčistená od novinárov, ktorí s novou líniou nesúhlasili.
Takýto osud postihol i takú slávnu televíznu stanicu, ako bola NTV či noviny Izvestija (kontrolované dnes Gazpromom), alebo Komsomolskaja Pravda. Teda periodika s naprosto bezkonkurenčne najväčším nákladom a distribučnou sieťou po celom ZSSR.
Výnimky ako „Novaja gazeta“, kde pracovala Politkovská, Kremeľ trpel do chvíle, dokiaľ ich čítal obmedzený počet moskovských intelektuálov. Náklady podobných médií sú veľmi malé. Zakazovať ich nemá zmysel. Politkovská však začínala byť svetoznáma a jej hlas bolo počuť už nielen v Rusku, ale i v USA či v západnej Európe.
„Spolu s novinárkou pochovávajú žurnalistiku,“ napísala včera kolegyňa Politkovskej Julia Kalinina z denníka Moskovský komsomolec.
Riaditeľ inštitútu národnej stratégie Stanislav Belkovskij sa však domnieva, že slobodná žurnalistika mala v Rusku pohreb už dávno. Za hlavný výdobytok Putinovej éry pokladá definitívne ustanovenie „vlády kleptokracie.“ S tým súvisí naprosté podriadenie si oznamovacích prostriedkov úzkej skupine osôb, ktorá sa i s ich pomocou drží pri moci.