Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (na snímke vľavo) tvrdí, že regulačný úrad sa bude môcť aj po schválení novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach vzoprieť nesúhlasnému postoju jeho rezortu. Predseda úradu Karol Dvorák (vpravo) bude zrejme aj napriek tomu pod politickým tlakom.
FOTO – TASR
BRATISLAVA - Vláda chce mať od januára budúceho roku väčší dosah na reguláciu cien energií a vodného a stočného. Vyplýva to z návrhu novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach.
Podľa súčasného zákona prezident môže odvolať člena regulačnej rady len za presne vymedzených podmienok - ak sa stal počas výkonu funkcie napríklad zamestnancom regulovaného subjektu alebo ústavným činiteľom. Rezort hospodárstva teraz navrhuje, aby prezident člena regulačnej rady odvolal vždy, keď to navrhne ten, kto mu pôvodne dal návrh na jeho vymenovanie. A to aj bez uvedenia dôvodu. Návrh novely zároveň hovorí, že dvoch členov do regulačnej rady prezidentovi navrhne parlament, dvoch vláda a dvoch združenie „odberateľov energie“.
Samotný fakt, že odberatelia budú mať vplyv na ceny energií, ekonóm Pavol Kárász, hodnotí pozitívne. „Dôležité však, je aby v regulačnej rade boli zastúpení aj spotrebitelia a nezávislí odborníci. Inak hrozí, že ceny energií bude ovplyvňovať priemyselná loby vo svoj prospech, čo v konečnom dôsledku ohrozí energetickú bezpečnosť a konkurencieschopnosť Slovenska,“ povedal Kárász.
Významnou zmenou je, že ministerstvo sa bude vyjadrovať k cenovému návrhu, ktorý mu na posúdenie predloží regulačný úrad. Hoci minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek povedal, že úrad bude môcť schváliť cenový návrh aj proti vôli ministerstva, z novely zákona to tak jasne nevyplýva.
Úrad vraj ostane nezávislý
Aj napriek tomu ministerstvo tvrdí, že regulátor ostane nezávislý. „Touto novelou nechceme zrušiť nezávislosť úradu, práve naopak. Tým, že bude regulátor pod kontrolou verejnosti, svoju prácu bude vykonávať dôslednejšie,“ povedal hovorca rezortu hospodárstva Branislav Zvara. Zamietnutie cenového návrhu totiž bude musieť úrad uverejniť na internetovej stránke a vo vestníku úradu.
Podľa Zvaru nejde o novinku v regulačnom práve v Európskej únii. Tvrdí, že novela bola pripravovaná podľa regulačných zákonov, ktoré platia v jedenástich členských štátoch. Ako príklad uviedol Česko.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví sa k novele vyjadrí dnes.
Aj silová elektrina
Regulačný úrad dostane novelou ďalšie kompetencie a rozšíria sa aj jeho možnosti zasahovania do cien energetických firiem. Kým doteraz mohol úrad regulovať napríklad len ceny energií pre domácnosti, od januára tak bude môcť robiť aj pri cenách pre firmy a veľkoodberateľov.
Regulácii bude podliehať výroba elektriny vrátane silovej, ktorú nakupujú distribučné spoločnosti od Slovenských elektrární.
Hovorca elektrární Rastislav Petrech nechcel novelu zákona komentovať predtým, ako bude schválená.
Ján Orlovský, hovorca Západoslovenskej energetiky, povedal, že „v súčasnosti je sa ťažko vyjadriť k tejto novele“.
Podľa hovorkyne Slovenského plynárenského priemyslu Dany Kršákovej „hrozí, že o cenách energií budú rozhodovať politici a nie odborníci“. Ide teda presne o opak toho, čo vláda deklaruje - že chce posilniť regulačné právomoci regulátora. Prijatie novely by podľa Kršákovej mohlo ohroziť aj dodávky energií na Slovensku.
Do regulačného procesu budú môcť od januára aktívne vstúpiť aj odberatelia. Proti rozhodnutiu úradu sa totiž bude môcť odvolať aj „osoba, ktorá tvrdí, že môže byť rozhodnutím úradu vo svojich právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach ním priamo dotknutá“. To znamená, že ak sa nebude napríklad veľkoodberateľovi páčiť vysoká cena plynu, môže sa obrátiť na súd, aby ten preskúmal rozhodnutie regulačnej rady.
Navrhované zmeny regulačného rámca
odberatelia budú mať zastúpenie v regulačnej rade,
zjednoduší sa odvolanie členov regulačnej rady,
cenové návrhy bude posudzovať ministerstvo hospodárstva,
odberatelia budú môcť rozhodnutia úradu dať súd,
úrad bude regulovať aj cenu vyrobenej elektriny,
ceny energií sa budú regulovať pre všetky subjekty na trhu, nielen pre domácnosti,
regulačnú politiku bude schvaľovať ministerstvo hospodárstva.
Zdroj: Návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach
Autor: iš a sita