Vláda bude zajtra rokovať o rozpočte na budúci rok. Premiér Fico bude musieť „stráviť“, že väčšiu časť z neho vypracoval exminister financií, poslanec SDKÚ Ivan Mikloš.
FOTO – SITA
informatívne. Inak to nebolo ani vlani. Minister financií Ján Počiatek teda nemusel zostavovať celý rozpočet. Jeho úlohou bolo nájsť peniaze na priority vlády Roberta Fica, teda na školstvo, zdravotníctvo a poľnohospodárstvo.
Za Mikloša sa takisto rozdelila väčšia časť rezervy na vládne priority, v ktorej bolo pôvodne viac ako 17 miliárd korún. Pre Počiatka zostali iba tri. Oproti tomu boli ešte v auguste požiadavky rezortov za viac ako sto miliárd korún. Za dva mesiace sa situácia zmenila. Podľa informácií SME je v rezerve k dispozícii už zhruba iba miliarda, rezorty pýtajú šesť. Najviac rezort hospodárstva na investičné stimuly. Ministerstvo financií túto informáciu nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo. „Pripravujeme návrh, ktorý v stredu predložíme do vlády, dovtedy sa k rozpočtu nebudeme vyjadrovať,“ povedal Počiatkov hovorca Miroslav Šmál.
Na nové Ficove priority Počiatek našiel približne 11 miliárd korún, z toho tri z rezervy od Mikloša. Ďalšie peniaze má z daní. Pre vysoký rast slovenskej ekonomiky by do štátneho rozpočtu malo pritiecť z daní o miliardu viac ako sa pôvodne plánovalo. Zvyšok zohnal Počiatek z úspor. Pre priority v školstve, zdravotníctve a poľnohospodárstve musia rezorty znížiť časť svojich plánovaných výdavkov na rok zhruba o sedem miliárd korún.
Počiatek sa však nemusel pri hľadaní až toľko namáhať, keby premiér krátko po vymenovaní vlády nespochybňoval ministrove vyjadrenia týkajúce sa daní a prijatia eura. Neistota, ktorú premiérove slova spôsobili, zvýšila úroky a tým aj plánované výdavky rozpočtu na štátny dlh. „Väčšia neistota v súvislosti s prijatím eura sa hneď po voľbách premietla na finančných trhoch zvýšením úrokov pre dlhopisy s desaťročnou splatnosťou o jedno na päť percent,“ povedal hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth. Po vyjadreniach premiéra a ministra financií, že sú za pôvodný plán prijať euro v roku 2009, klesli dlhodobé úroky na 4,5 percenta. Pred voľbami to boli štyri percentá. Pre tento nárast úrokov sa budúci rok zvýšia náklady na štátny dlh o miliardu, povedal Tóth.