Frankfurt nad Mohanom 9. októbra (TASR) - Rekordný počet 7272 vystavovateľov i mierne zvýšenie počtu návštevníkov oproti vlaňajšku na viac ako 286.000 charakterizovalo v tomto roku tradičný Frankfurtský knižný veľtrh, ktorý od nedele patrí minulosti.
Kým záujem odbornej verejnosti v prvých dvoch dňoch podujatia mal mierne klesajúcu tendenciu, návštevnosť 58. ročníka veľtrhu v dňoch vyhradených čitateľskej verejnosti prekonala vlaňajšiu a prispela k celkovej spokojnosti organizátorov.
Čestným hosťom podujatia bola v tomto roku India, ktorej sa tejto pocty dostalo po 20 rokoch po druhý raz. Literárnu scénu druhej najľudnatejšej krajiny planéty reprezentovalo v dejisku veľtrhu 70 autorov a autoriek, ale aj okolo 200 vydavateľstiev.
Najviac vystavovateľov pochádzalo z hostiteľskej krajiny, takmer 3300, početné však bolo aj zastúpenie vydavateľstiev z Veľkej Británie (803) a USA (676). Na takmer dvojnásobok zvýšila svoju výstavnú plochu v tomto roku Čínska ľudová republika, po 40 percent pridali aj Taiwan a Thajsko.
Celkove prezentovali vystavovatelia vo Frankfurte nad Mohanom takmer 400.000 titulov.
Podujatie, ktoré je najväčším svojho druhu v celosvetovej relácii, navštívilo aj v tomto roku množstvo literátov zo všetkých končín planéty.
Medzi tradičné záverečné akordy veľtrhu patrilo aj v tomto roku udelenie Ceny mieru Nemeckého knižného obchodu, ktorú si vo frankfurtskom chráme Paulskirche prevzal v nedeľu sociológ Wolfgang Lepenies z Berlína. Ocenenie, ktoré v ostatných troch rokoch získali literáti Susan Sontagová (USA), Péter Esterházy (Maďarsko) a vlani Orhan Pamuk (Turecko), udelili svojho času okrem iných aj Astrid Lindgrenovej (1978), Yehudimu Menuhinovi (1979), Václavovi Havlovi (1989), či Mariovi Vargasovi Llosovi (1996).
Budúcoročný 59. ročník veľtrhu bude v dňoch 10.-14. októbra 2007. Jeho čestným hosťom bude Katalánsko a jeho kultúrna scéna.