Slovenský spisovateľ, Bratislava 2006
Mila Haugová nadväzuje na to najlepšie zo svojej tvorby. Nie je to len súbor zrelých básní, ale aj pokus o spev o tejto planéte, na ktorej žijeme, spev o človeku, ktorý má problémy so svojou identitou v bode, kde prítomnosť a minulosť sú súčasne otáznikom budúcnosti. Jej verše sa nesú v znamení úzkosti z pominuteľnosti nášho bytia a zo zraniteľnosti lásky. Navzdory celej tej vnímanej bolesti si však uvedomuje, že sme len malou čiastočkou vesmíru a náš odchod z tohto sveta bude splynutím s čímsi veľkým a nesmiernym.
Peter Salner: Bratislavské kaviarne a viechy
Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava 2006
Dobová tlač, memoáre i spomienky súčasníkov približujú nezabudnuteľnú atmosféru bratislavských kaviarní pred 2. svetovou vojnou. Od začiatku 20. storočia boli v meste obľúbené kaviarne s modernými interiérmi, kvalitnou obsluhou, širokou ponukou káv a nápojov, domácimi i zahraničnými časopismi, hudobnou produkciou a ďalšími lákadlami. Štefánka, Astorka, Luxorka, Metropol, Grand - to boli najobľúbenejšie miesta na stretnutia umelcov, novinárov a bohémy. Povestné boli aj bratislavské viechy. Vinohradníci mali právo predávať vo svojich domoch, označených vystrčenou viechou, dva týždne víno z vlastnej úrody. Za dlhými stolmi v mieri a priateľstve svorne popíjali Slováci, Maďari, Česi a Nemci, zabávali sa bohatí aj chudobní, náhodní hostia aj štamgasti.
Fiodor Michajlovič Dostojevskij: Dvojník
Vydavateľstvo Európa, Bratislava 2006, preklad Ján Ferenčík
Dvojníctvo má u Dostojevského najrozličnejšie hľadiská. V prípade Goľadkina alebo Procharčina vyviera zo strachu pred životom: vydávať sa za niekoho iného a tak uniknúť hrôzam, ktoré sa na človeka valia. Dielo F. M. Dostojevského je nepochybne úprimným výrazom citlivej osobnosti, ktorá musela všetko prežiť a pretrpieť, než bola schopná to vysloviť. Ale Dostojevskij nehovoril len za seba. Jeho ústami nariekali, živorili a milovali nielen milióny ruských ľudí, ale aj milióny čitateľov na celom svete. Drásaná - rozpormi sveta vôkol seba i v sebe, často nechápajúca čo ide, prenasledovaná časom, v ktorom "nebolo väčšieho zločinu, než byť bez peňazí a včas nezaplatiť" - osobnosť vychádzala z tejto nemilosrdnej dielne doby väčšinou pokrytá ranami, vnútorne krvácajúca a zdeformovaná.
Emily Roddová: Deltora
Fragment, Bratislava 2006
Milovníci fantasy sa dočkali pokračovania Krajiny netvorov a kúzel. Lief, Barda a Jazmína pokračujú v nebezpečnom pátraní po siedmich stratených drahokamoch Čarovného pásu Deltory. Až keď budú všetky kamene opäť vsadené v páse, môže sa Deltora zbaviť hrôzovlády krutého Pána tieňov. Naši spoločníci získali už štyri drahokamy. A napriek tomu, že k Liefovi sa donesú zlé správy z domova a túži vrátiť sa, aby zistil, čo sa stalo s rodičmi, v putovaní pokračuje. Za piatym drahokamom sa naši hrdinovia musia odvážiť až na samotné hranice Krajiny tieňov a ponoriť sa do strašidelnej temnoty Hory strachu, kde vládne obrovská ropucha Gelik.
Iľf-Petrov: 12 stoličiek
Vydavateľstvo Európa, Bratislava 2006
Lenin a Stalin by boli šokovaní, aký akčný a humorom nabitý príbeh sa môže odohrávať v boľševickej realite vytvorenej ich zločineckými mozgami. Brilianty nesmiernej hodnoty sú ukryté v jednej z dvanástich čalúnených stoličiek madam Petuchovovej. Divoký západ nebol nikdy taký nebezpečný ako boľševické Rusko v časoch, keď Ostap Bender so svojím kumpánom putoval za týmto pokladom. O kvalitách knihy svedčí aj fakt, že poslúžila ako námet k ôsmim filmovým prepisom a viacerým divadelným dramatizáciám. Najznámejším je rovnomenný americký film držiteľa Oscara Mela Brooksa z roku 1970.
Gabriele Marie Cristenová: Mária Terézia - Medzi trónom a láskou
Ikar, Bratislava 2006, preklad Elena Linzbothová
Niekoľko dní pred smrťou sa Mária Terézia obzerá späť a rozpráva, ako sa všetko začalo: malá Rezi má šesť rokov a je veľmi vzdialená od toho, aby bola žiadanou dedičkou, keď do jej života po prvý raz vstúpil roku 1723 pätnásťročný dedičný princ Lotrinský. Vtedy nik nemohol tušiť, že z jej detského rojčenia o Františkovi Štefanovi sa raz stane veľká vášeň jej života. Z "chudobného" Lotrinčana "bez vlasti" sa stal rímsko-nemecký cisár František I.; a keď otec Márie Terézie Karol VI. roku 1740 zomrel, stala sa ako 23-ročná jeho nástupkyňou. Viedla vojny, vyjednávala, vládla a obnovovala. Nebola iba manželkou cisára, ale aj arcivojvodkyňou Rakúska, kráľovnou Uhorska a Čiech a matkou šestnástich detí!
Agatha Christie: Nemezis
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2006, preklad Katarína Jusková
Ponuka v liste právnikov spravujúcich pozostalosť zosnulého starého priateľa je pre slečnu Marplovú priveľkým lákadlom, hoci sa už len nerada vzdáva zaslúženého pohodlia. Nebohý pán Rafiel ako geniálny finančník a dobrý psychológ presne vedel, ako v starej dáme vzbudiť záujem o zločin, ktorý zasiahol do jeho najhlbšieho súkromia. Veľkorysá finančná odmena tiež nie je na zahodenie, najmä ak ju sprevádza vzrušujúce postupné odhaľovanie pozadia vraždy mladého dievčaťa počas zaujímavého zájazdu po slávnych historických budovách a záhradách Anglicka. (ba)