Medzi účastníkmi mítingu Fideszu pred parlamentom čoraz viac prevažujú starší ľudia, záujem mládeže opadá.
FOTO PRE SME – TIBOR SOMOGYI
rbána.
Mítingy Fideszu majú jednotný scenár. Väčšinu času sa striedajú hudobné vložky s bavičom a moderátorom blízkym Fideszu, ktorý sa snaží dav zabaviť vtipmi na adresu vládnych politikov. Nakoniec príde hlavný rečník. V piatok to bol Orbán, od soboty sa po jednom striedajú ďalší významnejší politici strany. Rovnako ako u Orbána nepriniesli ani prejavy jeho pobočníkov cez víkend nové informácie. Boli zhrnutím už známych obvinení na adresu vlády a Gyurcsánya: premiér je klamár a vládne nelegitímne.
Emócie mierne rozprúdili ukážky z ďalšej nahrávky z uzavretého rokovania socialistov v sobotu, ktorú včera odvysielal verejnoprávny rozhlas. Ministerka pre samosprávy Mónika Lamperthová na nej vyvracia obavy spolustraníkov, že bude po výhre v komunálnych voľbách o peniazoch pre rozvoj regiónov rozhodovať Fidesz. Vláda už preto vraj pripravuje zmenu zákona.
Hlavnou úlohou prejavov je udržať dav v bojovej nálade. „Gyurcsány nie je demokrat a my fideszácki poslanci s ním už v parlamente nemáme nič do činenia,“ tvrdil napríklad včerajší rečník, šéf parlamentného klubu Fideszu Tibor Navracsics.
V piatok prišlo na Orbána podľa nezávislých odhadov viac ako 50 tisíc ľudí. V sobotu ich bolo okolo 30-tisíc, včera sa počet účastníkov pohyboval pod 20-tisíc. Organizátori udávajú mnohonásobne vyššie údaje, podľa nich sa napríklad na piatkovej demonštrácii zúčastnilo 350-tisíc ľudí.
Služby pre demonštrujúcich na námestí sa naopak zlepšujú zo všetkých stránok. Pribúdajú verejné záchody, stánky predajcov praclíkov a pukancov, rastie počet stolov s tričkami a odznakmi s veľkým Maďarskom či šálmi v národných farbách. Ponúkajú aj rozmanitú literatúru a CD piesní väčšinou krajne pravicového razenia. Predávajú sa základné antisemitské diela, napríklad Protokoly sionských mudrcov.
Po prejave politikov Fideszu sa dav rýchlo rozchádza. Do polnoci pred parlamentom zostáva iba niekoľko stoviek stálych demonštrantov. Niekoľko desiatok z nich si tam dokonca postavilo stany a organizátori im rozdávajú jedlo dodávané sympatizujúcimi gazdami a obchodníkmi.
V sobotu sa rozdávali banány, ponúkali ich každému vrátane novinárov. Jedlo na námestie privábilo veľa bezdomovcov, demonštrácia mnohých turistov. Medzi nimi aj skupinky fotografujúcich Japoncov.
Pôvodní krajne pravicoví demonštranti prijímajú pripojenie sa Fideszu s rozpakmi. Ich protesty sa minulý týždeň už vyčerpávali, a preto vítajú, že Orbán prilákal davy. Nepáči sa im však, že opozičná strana, ktorú tiež považujú za súčasť odmietaného parlamentného systému, nad nimi preberá takto kontrolu a neberie ich vážne.
V médiách sa objavujú špekulácie, že Orbán chce prevziať vládu nad námestím z obavy, že by tam mohlo vzniknúť alternatívne a radikálnejšie pravicové hnutie. Líder opozície sa viac ako desať rokov snaží zjednotiť celú pravicu pod svojím vedením. Platí však za to dôveryhodnosťou – stáva sa politikom, ktorý sa nedokáže dištancovať ani od vyložených extrémistov.
Autor: Budapešť