Jack Straw svoje moslimské voličky žiada, aby si pri rozhovore s ním sňali šatky z tváre.
FOTO – REUTERS
Veľká Británia sa rozpráva o obliekaní. Nejde o módne trendy. Otázka čo áno a čo nie sa týka moslimiek. Môžu si zahaľovať tvár, alebo nie?
V jednej z najmultikultúrnejších krajín sveta je to vážna spoločenská otázka. Otvoril ju predseda dolnej snemovne britského parlamentu Jack Straw. Jeho volebný obvod je v Blackburne, kde moslimovia tvoria až 30 percent obyvateľov.
Myslí si, že moslimské ženy by nemali mať zahalenú tvár. „Treba v tom urobiť jasno. Nechcem kázať, ale aj napriek všetkým námietkam som skôr za,“ odpovedal Straw na otázku, či je za úplný zákaz zahaľovať tváre.
Vo Veľkej Británii žijú približne dva milióny moslimov, väčšina z nich žije v Londýne a okolí. Moslimské ženy sú bežne zahalené, niektoré úplne. Vidno im len oči.
Vzťahy moslimov a väčšinovej spoločnosti sú od vlaňajších atentátov v Londýne poznamenané stále väčšou nedôverou. V metre a na autobus útočili moslimovia.
Vyhlásenie Jacka Strawa, bývalého ministra vnútra aj zahraničia, prišlo deň potom, ako priznal, že ženy v Blackburne pri stretnutiach s ním bežne požiada, aby si sňali šatku z tváre. Odôvodnil to tým, že chce diskutovať zoči–voči. Výraz tváre je v britskej spoločnosti pri komunikácii dôležitý, myslí si.
Rozprúdil tak debatu medzi väčšinovou a moslimskou verejnosťou i medzi moslimami. Ich lídri v Blackburne vyhlásili, že mnoho žien považuje komentáre Strawa za „útočné“. Niektorí moslimovia však obavám zo zahalených tvárí rozumejú. „Chápem, že Straw vyzval ženy, aby si vybrali, či sa zahalia, alebo nie,“ vyhlásil Daud Abdullah, člen Britskej moslimskej rady.
Straw tvrdí, že rešpektuje náboženstvo aj právo žien na slobodné rozhodnutie, či si tvár zahalia, alebo nie. O téme je však podľa neho potrebné hovoriť. „Mám obavu z oddeľovania... Nechcem, aby vznikali paralelné komunity.“
Catherine Hossein zastupujúca jednu z moslimských organizácií si však myslí, že Strawovi nejde o zlepšenie vzťahov v Blackburne. „Obávam sa, že zjednodušuje vážny problém segregácie moslimov, ktorý v Blackburne existuje.“
V Európe už podobný problém riešilo Francúzsko, kde v roku 2004 schválili zákon, ktorý zakazuje nosenie náboženských symbolov v školách.
Autor: jah