odstaty,“ myslí si predseda SNS Ján Slota. So spravodajstvom televízie je „absolútne nespokojný“.
Slota odmieta obavy, čo s televíziou bude. „Tak, ako ju spolitizovala minulá vláda, tak to nebolo ani za boľševikov.“ To, čo vysiela STV, je podľa neho hrôza a „o komerčných televíziách ani nebudem rozprávať, to je na vracanie“.
Poslanec HZDS Ján Kovarčík Ficovo správanie nepovažuje za úplne normálne, myslí si však, že si za to môže sama televízia. „Keď ide na cestu premiér alebo niektorý člen vlády, automaticky by verejnoprávne médiá o ne mali mať záujem. Určite by občania na takéto informácie boli zvedaví.“
Z politického hľadiska sú okrem správ citlivé aj relácie Reportéri alebo Pod lampou. Kovarčík si myslí, že Reportéri „nie sú zlí“, ale v prípade diskusnej relácie Pod lampou nevidí „význam“, aby ju vysielala verejnoprávna televízia. „Nechcem to hodnotiť,“ povedal o Ficovom telefonáte Pavol Minárik z KDH. Hovorí však, že „za predchádzajúcej vlády sa členovia vlády nedožadovali takýmto spôsobom svojej publicity“.
Čo bude ďalej s STV, nechce odhadovať. „Svoje obavy vyslovím až po prvých krokoch riaditeľa, podľa toho, ako sa bude správať a či bude dostatočne nezávislý.“ Minárik si myslí, že nový riaditeľ má vytvorené podmienky na nezávislosť. „Dnes je televízia v pluse, bez toho, aby dostávala príspevky od štátneho rozpočtu.“
Ficovo správanie pobúrilo predsedu SMK Bélu Bugára. „Som presvedčený, že to je len ďalší dôkaz arogancie moci. Verejnoprávna televízia nie je verejnoprávna len preto, že musí informovať o aktivitách premiéra, ale o všetkých zaujímavých a dôležitých veciach.“ Budúcnosť STV chce SMK „pozorne sledovať“.
STV bola pod výrazným vplyvom politikov za vlády Vladimíra Mečiara. Nedalo sa hovoriť o tlaku, lebo jej zamestnanci boli lojálni k vládnucemu hnutiu, viacerí neskôr pracovali pre HZDS vo volebnej kampani alebo pre poslancov HZDS ako asistenti.
Autor: mož